Κεντρική Basket League ΕΣΑΚΕ All Star Game Greek Stars – World Stars 149-146

Greek Stars – World Stars 149-146

2079069

Με τρίποντο του Γιαννούλη Λαρεντζάκη, οι Greek Stars επικράτησαν των World Stars με 149-146 στο EKO All Star Game που διεξήχθη στη Θεσσαλονίκη.

Τα αστέρια της Basket League φρόντιζαν να αποζημιώσουν τον κόσμο που κατέκλυσε κάθε γωνιά του “Nick Galis Hall”, προσφέροντας πλούσιο θέαμα με φοβέρες φάσεις.

Από το πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι φάνηκε πως θα είναι ένα πραγματικό ντέρμπι. Οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ, χωρίς κάποια να βρίσκει κάποια μεγάλη διαφορά. Η ομάδα των Ελλήνων, εκτός από το πρώτα 4 λεπτά μετά είχε το προβάδισμα και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 43-41. Στη δεύτερη περίοδο ο ομάδα των ξένων μπήκε δυνατά και πήρε το προβάδισμα στο σκορ με 49-51, στα πρώτα δύο λεπτά. Η ομάδα των Πιτίνο και Πεδουλάκη όμως βρήκε πάλι ρυθμό και με εκπληκτικό τον Αντετοκούνμπο ξαναπήρε το προβάδισμα και πήγε στα αποδυτήρια στο 81-75.

Μετά την ανάπαυλα η εικόνα του ματς δεν άλλαξε και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 112-108. Στην τελευταία περίοδο οι World Stars με πρωταγωνιστές τους Φιλ Γκος και Ζακ ΛεΝτέι πήραν το προβάδισμα με 131-140, όμως οι Έλληνες απάντησαν, κάνοντας το 143-142, με το παιχνίδι να γίνεται πραγματικό ντέρμπι στο τέλος, με τον Λαρεντζάκη να βάζει το νικητήριο καλάθι για τους Έλληνες και να κάνει το 149-146.

Τα δεκάλεπτα: 43-41, 81-75, 112-108, 149-146