Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Γκραν Κανάρια – Αρμάνι Μιλάνο 104-106

Γκραν Κανάρια – Αρμάνι Μιλάνο 104-106

clevin hannah herbalife gran canaria armani milano

Η Αρμάνι Μιλάνο σ΄ένα πραγματικό ντέρμπι, που κρίθηκε στην παράταση, κατάφερε να κερδίσει την Γκραν Κανάρια με 106-104. Η ιταλική ομάδα χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο, αλλά ο Νάναλι έκανε τη διαφορά από την πρώτη του εμφάνιση και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Η Αρμάνι Μιλάνο μπήκε δυνατά στο ματς και γρήγορα πήρε διψήφιο προβάδισμα (6-17). Οι γηπεδούχοι, όμως, αντέδρασαν και μάλιστα κατάφεραν να περάσουν και μπροστά. Ο Μάρκους Έρικσον σκόραρε για τρεις πόντους στο φινάλε της πρώτης περιόδου και έβαλε μπροστά την Γκραν Κανάρια για πρώτη φορά (28-27).

Οι φιλοξενούμενοι στη δεύτερη περίοδο αντέδρασαν και πήραν ξανά τα ηνία του σκορ, αλλά όχι για πολύ. Η Γκραν Κανάρια ήταν εξαιρετική αμυντικά, δέχτηκε μόλις 12 πόντους και στο ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ με 46-39.

Η τρίτη περίοδος άνηκε πλήρως στην Αρμάνι Μιλάνο. Η ιταλική ομάδα πέτυχε 29 πόντους και κατάφερε να κάνει την ανατροπή και πέρασε μπροστά με 68-67. Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και με ένα μεγάλο buzzer beater τρίποντο του Έρικσον ισοφάρισαν σε 89-89 2” πριν το τέλος και έστειλαν το ματς στην παράταση.

Νάναλι έκανε εξαιρετική εμφάνιση στην παράταση και οδήγησε τελικά την ομάδα του στη νίκη με 106-104. Μοιραίος ο Έρικσον, ο οποίος αστόχησε σε τρίποντο στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 28-27, 46-39, 67-68, 89-89, 104-106
Γκραν Κανάρια (Γκαρθία): Όλιβερ 2, Χανά 12 (2), Έρικσον 28 (5), Βεν 8 (1), Μπάλβιν 6, Μπαέθ 8 (2), Πασέκνικς 9, Πόλι 2, Ραμπασέδα 5 (1), Στρόμπερι 10 (3), Φίσερ 2, Τιλί 12 (2)
Αρμάνι Μιλάνο (Πιανιτζιάνι): Τζέιμς 22 (2), Μίτσοφ 24 (2), Γκουντάιτις 6, Μπέρτανς 6 (2), Κουζμίνσκας 12, Τσιντσιαρίνι, Νάναλι 22 (2), Μπερνς, Μπρουκς 4, Τζέρελς 4, Όμιτς 6

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77 (vid)

Λερναία Ύδρα ο Ολυμπιακός έκανε το «μπρέικ» στη Βαρκελώνη. Απέναντι σε μια σπουδαία ομάδα,…