Κεντρική Γ' Εθνική Γ’ Εθνική: Κομβικές μάχες στη 16η αγωνιστική

Γ’ Εθνική: Κομβικές μάχες στη 16η αγωνιστική

Με αμείωτο ρυθμό συνεχίζεται το πρωτάθλημα στην Γ’ εθνική, καθώς αισίως έχουμε φτάσει στην 16η αγωνιστική της κατηγορίας.

Στο πρώτο όμιλο για τον Νότο, το Αιγάλεω, αντιμετωπίζει την Κηφισιά με στόχο να συνεχίσει την αήττητη πορεία του, ενώ ο Ιωνικός ΝΦ κοντράρεται με την Καλαμάτα. Η Μεγαρίδα θέλει να αφήσει πίσω της την ήττα “σοκ” στην Νίκαια, περνώντας από το Αίγιο, με την Αχαγιά να έχει ένα εύκολο έργο κόντρα στον Λέοντα.

Το Πέρα ψάχνει μια νίκη-ανάσα για να έχει ελπίδες για παραμονή στην κατηγορία, κόντρα στον Ηλυσιακό, όπως με την σειρά του και ο Άρης Νίκαιας επί της Ακράτας.

Τέλος στο παιχνίδι “τελικός” ανάμεσα σε Έσπερο Πατρών και Ληξούρι, υπήρξε αναβολή μέχρι νεοτέρας, καθώς οι Πατρινοί αντιμετωπίζουν προβλήματα, λόγω ασθενείας αρκετών παικτών.

Η βαθμολογία σε 15 αγώνες:

1) Αιγάλεω 30 (15-0)
2) Ιωνικός ΝΦ 28 (13-2)
3) Μεγαρίδα 27 (12-3)
4) Αχαγιά 26 (11-4)
5) Ηλυσιακός 23 (8-7)
6) Ακράτα 22 (7-8)
7) Πέρα 21 (6-9)
8) Άρης Νικαίας 21 (6-9)
9) Κηφισιά 21 (7-7-1 μηδ.)
10) Ληξούρι 21 (6-9)
11) Κεραυνός Αιγίου 19 (4-11)
12) Έσπερος Πατρών 19 (4-11)
13) Καλαμάτα 19 (4-11)
14) Λέοντας 17 (2-13)

Η 16η αγωνιστική:

Κυριακή 17 Φεβρουαρίου

Ζαχ. Αλεξάνδρου 17.00 Ιωνικός ΝΦ – ΣΚ Καλαμάτα Μπιστιντζάνος-Τσακιράκη (Παπαδόπουλος Κ.0

Κορίνθου 19.30 Λέοντας 2014 – ΑΟ Αχαγιά ΄82 Μελισάρης-Γιαννακόπουλος (Πετρόπουλος)

Βυζαντινό ΑΚ 17.00 ΑΣ Πέρα – Ηλυσιακός ΑΟ Πολυχρόνης-Λαζαρίδης (Κουλούρης)

Παν. Αλεξιώτισσας 14.30 Έσπερος ΑΟΠΑ – Νέο Ληξούριο Τσολάκος-Σκαλτσής (Πίγκας) – ΑΝΑΒΛΗΘΗΚΕ

Δ. Βικέλας 18.00 ΑΕN Κηφισιάς – Αιγάλεω Ζιώγας-Νερομυλιώτης (Τηγάνης)

ΔΑΚ Νικαίας 17.00 ΓΝΟ Άρης Νικαίας – ΑΟ Ακράτα Κοντίλης-Φάκαρος (Κώτσης)

Αιγίου 17.00 ΑΓΣ Κεραυνός Αιγίου – ΝΕ Μεγαρίδας Χουγιάζος-Κοντογιαννόπουλος (Θεοδωρόπουλος)

 

Στον δεύτερο όμιλο, η αυλαία ανοίγει στην Ρόδο, όπου η Καλλιθέα θα αναμετρηθεί με τον ΒΑΟΛ Χίου, ενώ την Κυριακή  (17/2), ξεχωρίζει το σπουδαίο ντέρμπι ανάμεσα στον Λοκρό και τον ΟΦΗ.

Τα Μελίσσια θα αγωνιστούν κόντρα στο Ερμή στο Σχηματάρι σε μια πάντα δύσκολη έδρα, ενώ ο Αργοναύτης κοντράρεται με το Δειλινό στο Λίντο. Κορωπί και ΕΦΑΟΖ δίνουν μάχη τετράδας, με τον ισχυρό Άρη Θήβας στην έδρα του να έχει ένα δύσκολο έργο κόντρα στον ΚΑΠ.

Τέλος η Χαλκίδα  θα τα παίξει όλα για όλα, με αντίπαλο τον Ίκαρο Νέας Σμύρνης, που θέλει να ξεκολλήσει από τις τελευταίες θέσεις.

 

Η βαθμολογία σε 15 αγώνες:

1) ΟΦΗ 28 (13-2)
2) Λοκρός Αταλάντης 27 (12-3)
3) Μελίσσια 27 (12-3)
4) Αργοναύτης Τριγλίας Ραφήνας 26 (11-4)
4) ΕΦΑΟΖ 26 (11-4)
6) Κορωπί 25 (10-5)
7) Ερμής Σχηματαρίου 22 (7-8)
8) ΒΑΟΛ Χίου 21 (6-9)
9) Άρης Θήβας 21 (6-9)
10) Ίκαρος Νέας Σμύρνης 21 (6-9)
11) ΚΑΠ 20 (5-10)
12) ΑΕΕΠ Χαλκίδα BC 18 (3-12)
13) Καλλιθέα 18 (3-12)
14) Δειλινό 15 (0-15)

Η 16η αγωνιστική:

Σάββατο 16 Φεβρουαρίου

Καλλιθέας Ρόδου 14.00 ΑΕ Καλλιθέα – Βούρειος ΑΟΛ Χίου Αποστολίδης-Κοτσώνης

Κυριακή 17 Φεβρουαρίου

Θήβας 17.00 ΑΣ  Άρης Θήβας – ΚΑΠ Λεκατσάς-Κανελλόπουλος (Χριστοδούλου)

Αταλάντης 15.30 ΑΣ Λοκρός Αταλάντης – ΟΦΗ Καλογερόπουλος Φ.-Χρηστίδης Ηλ. (Δεσάρτης)

Χαλκιά-Αναστασιάδη 17.00 ΑΕ Έξω Παναγίτσας – ΑΟ Ίκαρος Ν. Σμύρνης Καρπάνος-Σταθόπουλος (Κάλφα)

Λίντο 17.00 Δειλινό ΑΟ – ΑΟ Αργοναύτης Τριγλίας Ραφήνας Μακρόπουλος-Καραμπιτσάκος (Ευαγγελινός)

Σχηματαρίου 17.00 ΓΣ Ερμής – ΚΑΟ Μελισσίων Κουτσοδήμος-Καρακωνσταντόπουλος (Χαράτσης)

Γ. Παπασιδέρης 17.00 ΓΣ Κορωπίου – ΕΦΑΟ Ζωγράφου Χριστοδουλάκης-Κούλης Χ. (Ελευθεριάδης)

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από Γιάννης Μαστρογιάννης
Περισσότερα σε Γ' Εθνική

Δειτε επισης

Παπαδός Γέρας: «Οι διαιτητές ήταν πρωταγωνιστές του ματς» (vid)

Έντονα παράπονα από τη διαιτησία της αναμέτρησης με τη Δάφνη είχε ο Παπαδός Γέρας. Η ομάδα…