Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Χίμκι – Αρμάνι Μιλάνο 88-90

Χίμκι – Αρμάνι Μιλάνο 88-90

jordan mickey khimki moscow region eb18 e1551377878618

Η Αρμάνι Μιλάνο έκανε μία μεγάλη ανατροπή κόντρα στη Χίμκι και πήρε τελικά τη νίκη με 90-88 στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα. Οι Ιταλοί για τρία δεκάλεπτα ήταν κακοί και ήταν πίσω στο σκορ (73-65), αλλά μ΄ένα εκπληκτικό σερί στην τελευταία περίοδο έκανε την ανατροπή και έκανε σημαντικό βήμα για την οχτάδα. Αυτή η νίκη δεν συμφέρει τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό, καθώς και οι δύο ήθελαν να ηττηθεί η ιταλική ομάδα.

Η Χίμκι ήταν καλύτερη στο πρώτο δεκάλεπτο και κατάφερε να πάρει προβάδισμα έξι πόντων (20-14). Η Αρμάνι Μιλάνο αντέδρασε και μείωσε στους 2 (20-18), αλλά οι γηπεδούχοι και πάλι μπόρεσαν να ξεφύγουν με πέντε πόντους (25-20).

Η ρωσική ομάδα είχε τον πλήρη έλεγχο στο ματς και μάλιστα προηγήθηκε για πρώτη φορά και με διψήφια διαφορά (50-39). Οι φιλοξενούμενοι το μόνο, που κατάφεραν, ήταν να ρίξουν τη μειώσουν σε 54-45, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου. Εξαιρετικοί στο πρώτο μέρος οι Τόμας και Τζένκινς, οι οποίοι πέτυχαν 11 και 10 πόντους, αντίστοιχα.

Η Χίμκι συνέχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και κράτησε σχετικά εύκολα τα ηνία του σκορ (73-65). Η Αρμάνι Μιλάνο δεν τα παράτησε και με ένα εκπληκτικό σερί 14-1 πέρασε μπροστά στο σκορ (74-79). Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το φινάλε. Ο Μίτσοφ πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο, καθώς σκόραρε 42” πριν το τέλος και έκανε το 88-87.

Ο Μάικ Τζέιμς στη συνέχεια ήταν ψύχραιμος από την γραμμή των βολών και έκανε το 90-87. Ο Σβεντ το μόνο, που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 90-88 και τελικά η Αρμάνι Μιλάνο πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 54-45, 73-65. 88-90