Κεντρική Basket League Αγώνες Άρης – Πανιώνιος 79-56

Άρης – Πανιώνιος 79-56

aris

Ο Άρης εκμεταλλεύτηκε ξανά το “σπίτι” του, για τρίτο συνεχόμενο εντός έδρας ματς… Το Παλέ ήταν πάλι “καυτό” και γεμάτο, οι φίλοι των “κιτρίνων” δημιούργησαν φοβερή ατμόσφαιρα και η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη -παίζοντας ωραίο μπάσκετ– επικράτησε του Πανιωνίου με 79-56. Το παιχνίδι παρακολούθησε η πρωταθλήτρια ομάδα των “κιτρίνων” της σεζόν 1978-79 η οποία τιμήθηκε και αποθεώθηκε.

Ο Άρης προηγήθηκε με 6-0 και 8-3 ενώ στην συνέχεια ο Πανιώνιος πέρασε μπροστά (10-11 και 16-17). Ο Κάιζερ έκανε πανέμορφο κάρφωμα (20-17) μετά από ασίστ του Τολιόπουλου και το Παλέ σηκώθηκε στο… πόδι. Ο Παπαντωνίου “έγραψε” το 23-20 με τρίποντο, ο Τολιόπουλος “απάντησε” (26-20) ενώ μετά το 27-20 οι “κυανέρυθροι” βρέθηκαν στο -3 (27-24). Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 30-24 (πρώτος σκόρερ ο Μποχωρίδης με 9 πόντους).

Η διαφορά “πήγε” στους 12 πόντους (36-24) για τους γηπεδούχους, οι “κυανέρυθροι” είχαν πετύχει μόνο έναν πόντο στις αρχές της δεύτερης περιόδου και το σκορ έγινε 40-25. Ο Μπελ “χτύπησε” για τρεις (43-25 στο 14′), ο Μπέρι έκανε το 43-29 ενώ το 43-34 έγινε από τον Οστιν, κάτι που ανάγκασε τον Καστρίτη να πάρει τάιμ άουτ.  Ο Νταλό πέτυχε πέντε συνεχόμενους πόντους (49-36), οι φιλοξενούμενοι χρεώθηκαν με τεχνική ποινή και “γράφτηκε” το 50-36. Στο ημίχρονο ο Άρης ήταν μπροστά με 53-38.

Στο 26′  το σύνολο του Καστρίτη κέρδιζε με 58-47 και ο Πανιώνιος “κατέβασε” την διαφορά στους 9 πόντους (60-51) έχοντας ένα επιμέρους σκορ 7-13 στο τρίτο δεκάλεπτο.  Στο 32′ ο Σλαφτσάκης ήταν ο υπεύθυνος για το 62-51 και ο Χάρις έκανε το 66-51. Η διαφορά “ανέβηκε” κι άλλο (70-51 στο 34′), κάπου εκεί οι γηπεδούχοι ουσιαστικά είχαν τελειώσει την υπόθεση νίκη και η συνέχεια έμοιαζε διαδικαστικού χαρακτήρα. Το τέλος του αγώνα βρήκε νικητή τον Άρη με 79-56.

Δεκάλεπτα: 30-24, 53-38, 60-51, 79-56

AΡΗΣ (Καστρίτης): Φλιώνης 7 (1), Μποχωρίδης 15 (1), ΜακΓκι 2, Τζόουνς 9, Χάρις 11 (1), Σλαφτσάκης 6, Τολιόπουλος 5 (1), Χρηστίδης, Μπελ 8 (2), Νταλό 5 (1), Κάιζερ 11,

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Οικονόμου): Παπαντωνίου 13 (1), Ελ Αμίν 5 (1), Ντόρσει 8, Μπέρι 12 (2), Χάρις 5 (1), Δίπλαρος 6, Καμπερίδης, Τέιλορ, Δημητρακόπουλος 2, Οστιν 5