Κεντρική NBA 140 πόντοι και νέος θρίαμβος για τους Μιλγουόκι Μπακς! (vid)

140 πόντοι και νέος θρίαμβος για τους Μιλγουόκι Μπακς! (vid)

giannis antetokounmpo 14

Σε ένα ματς που ανήλθε σε πολύ υψηλά επίπεδα ταχύτητας κι ευστοχίας, οι Μιλγουόκι Μπακς επιβλήθηκαν των Μινεσότα Τίμπεργουλβς με 140-129 και βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 45-14! Τα “ελάφια” παραμένουν η κορυφαία ομάδα ολόκληρης της λίγκας, ξεπερνώντας τον συνολικό αριθμό νικών τους από την περσινή σεζόν, 23 ολόκληρα παιχνίδια πριν από την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου!

Οι Μπακς αντιμετώπισαν σοβαρά αμυντικά προβλήματα κατά μήκος της αναμέτρησης, βλέποντας αρκετά συχνά την “πλάτη” των Τίμπεργουλβς, κυρίως στην 3η περίοδο. Ένα σερί 16-2 στην 4η περίοδο, όμως, επανέφερε την κατάσταση σε φυσιολογικά επίπεδα, με τους γηπεδούχους να επιτρέπουν μόνο 19 πόντους παθητικό στο τελευταίο 12λεπτο, έναντι των +32 πόντων που πετύχαιναν οι αντίπαλοι σε καθένα από τα προηγούμενα αντίστοιχα.

Επίσης, αξίζει να σημειωθεί ότι αυτό ήταν το 5ο φετινό παιχνίδι του Μιλγουόκι με +140 πόντους! Η ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο είχε συνολικά 52.6% στα σουτ εντός πεδιάς, 19/43 τρίποντα και 21/22 βολές ενώ πήρε τουλάχιστον 13 πόντους από 7 διαφορετικούς παίκτες.

Ο Αντετοκούνμπο φρόντισε, βέβαια, να αφήσει το στίγμα του στο ματς, με τον υποψήφιο MVP να τελειώνει τον αγώνα με 27 πόντους (6/12 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 6/6 βολές), 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 τάπες, ανταποκρινόμενος απόλυτα στους μέσους όρους του.

Πρώτος σκόρερ των Μπακς ήταν ο Κρις Μίντλετον με 28 πόντους και 10/18 σουτ. Ο Μπρουκ Λόπεζ σταμάτησε στους 19 πόντους, μοιράζοντας και 4 τάπες, οι Μπλέντσο και Μπρόγκντον είχαν από 16 πόντους αντίστοιχα ενώ ο Νίκολα Μίροτιτς ήταν καθοριστικός για πρώτη φορά με τη φανέλα του Μιλγουόκι, φέρνοντας 17 πόντους κι 6 ριμπάουντ σε 17 λεπτά από τον πάγκο!

Για τη Μινεσότα, η οποία στερήθηκε των υπηρεσιών του Καρλ-Άντονι Τάουνς, ο Ντέρικ Ρόουζ ήταν ξανά ο πρώτος σκόρερ με 23 πόντους. Ο Ταζ Γκίμπσον σταμάτησε στους 20 πόντους ενώ ο Άντονι Τόλιβερ είχε 5/7 τρίποντα.