Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις Κάουνας – Αναντολού Εφές 58-79

Ζαλγκίρις Κάουνας – Αναντολού Εφές 58-79

krunoslav simon anadolu efes zalgiris kaounas

Εύκολο βράδυ είχε στη Λιθουανία η Αναντολού Εφές, καθώς κέρδισε εύκολα τη Ζαλγκίρις Κάουνας με 79-58. Η τουρκική ομάδα από το δεύτερο δεκάλεπτο πήρε διψήφιο προβάδισμα και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα και παρέμεινε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο και καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ (14-16). Στη δεύτερη περίοδο, όμως, η Αναντολού Εφές πάτησε το γκάζι και κατάφερε να πάρει διψήφιο προβάδισμα (20-31). Η διαφορά έφτασε και τους  16 (22-38), αλλά η Ζαλγκίρις Κάουνας μάζεψε την κατάσταση στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (29-40).

Η συνέχεια όμως, δεν ήταν ανάλογη για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους. Η Αναντολού Εφές πάτησε γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο και αποσπάστηκε ξανά με 18 πόντους (45-63). Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι και η τουρκική ομάδα πήρε την εύκολη νίκη με 79-58.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 29-40, 45-63, 58-79
Ζαλγκίρις Κάουνας (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 8, Ουόλτον 7, Ουόλτερς 7 (1), Ουόλκαπ 5 (1), Ουλέσκας 2, Γιανκούνας 2, Μπιρούτις 5, Μιλάκνις 2, Ουάιτ 6, Γιοκουμπάιτις, Γκριγκόνις 9 (1), Ουλανόβας 5
Αναντολού Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 9 (1), Μπουμπουά 12 (2), Μπαλμπάι 6 (2), Μπίρσεν, Μότουμ, Σανλί, Μόερμαν 23 (4), Πλάις 2, Μίτσιτς 5 (1), Άντερσον, Ντάνστον 13, Σίμνο 9 (1)

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 60-50

Το 2-2 έκανε ο Ολυμπιακός. Σε πέμπτο παιχνίδι θα αναδειχθεί ο φετινός πρωταθλητής στην Α1 …