Κεντρική NBA Υπέροχος Έρβινγκ, τράβηξε τους Σέλτικς προς τη νίκη! (vid)
NBA

Υπέροχος Έρβινγκ, τράβηξε τους Σέλτικς προς τη νίκη! (vid)

Οι Μπόστον Σέλτικς βρίσκονται καθηλωμένοι στην 5η θέση της Ανατολής, με τις ελπίδες ανάκαμψης να μην κάνουν συχνά την εμφάνισή τους. Οι 3 σερί ήττες που είχαν μαζευτεί στα τελευταία ματς καθιστούσαν το μεγάλο ντέρμπι με τους Ράπτορς ως must-win παιχνίδι, με τον Κάιρι Έρβινγκ να κάνει ό,τι περνούσε από το χέρι του και να καθοδηγεί τους γηπεδούχους στον θρίαμβο με 117-108!

Συγκεκριμένα, ο “Uncle Drew” φόρτωσε το καλάθι των Ράπτορς με 27 πόντους (11/19 σουτ) ενώ πέτυχε ρεκόρ καριέρας με 18 ασίστ, σε 38 λεπτά συμμετοχής! Το τρομερό της όλης υπόθεσης είναι ότι ο Έρβινγκ έβαλε το “χεράκι” του στους τελευταίους 25 πόντους της ομάδας του, είτε με δικό του καλάθι, είτε με ασίστ!

Στα τελευταία 6 λεπτά της αναμέτρησης, ο Έρβινγκ είχε 10 πόντους κι 6 ασίστ, όντας το απόλυτο κέντρο ελέγχου όλων των αποφάσεων στην επίθεση των Σέλτικς. Με 5 σερί δικούς του πόντους, ανάμεσά τους κι ένα απίθανο τρίποντο από τα 9.5 μέτρα, η Βοστόνη πήρε οριστικά το προβάδισμα και δεν ξανακοίταξε πίσω.