Κεντρική Β' Εθνική Β’ Εθνική: Τα αποτελέσματα του Βορείου ομίλου

Β’ Εθνική: Τα αποτελέσματα του Βορείου ομίλου

chalkidona

Η Ανατόλια παρέμεινε στην κορυφή του Βόρειου ομίλου της Β΄Εθνικής Κατηγορίας γι ακόμη μία αγωνιστική, καθώς κέρδισαν και τους Μαχητές Πειραματικού Πεύκων με 77-71. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης συνεχίζει την εκπληκτική της πορεία και πάει τρένο για την άνοδο.

Ακόμη μία νίκη πανηγύρισε το Αγρίνιο. το οποίο κέρδισε εκτός έδρας την ΧΑΝΘ με 80-68. Οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο δεκάλεπτο πήραν διψήφιο προβάδισμα, αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή (56-54). Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Αγρίνιο “ξύπνησε” και τελικά κατάφερε να φύγει με το διπλό.

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της στον Βόρειο όμιλο της Β΄Εθνικής η Χαλκηδόνα, καθώς κέρδισε εντός έδρας τον Μακεδονικό με 68-48. Οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του σκορ από το δεύτερο δεκάλεπτο (33-20) και τα κράτησαν εύκολα μέχρι το φινάλε.

Η Ελευθερούπολη συνεχίζει την εξαιρετική της πορεία και πήρε ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα. Η ΓΣΕ κέρδισε εντός έδρας τα Φάρσαλα με 83-68 και παρέμειναν στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Μαζί της είναι και ο Ερμής Λαγκαδά (ένα ματς λιγότερο), ο οποίος επικράτησε της Νίκης Βόλου με 79-73.

Πολύ σημαντική νίκη πήρε το Στρατώνι στη “μάχη” που κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία. Το Στρατώνι κατάφερε στο ντέρμπι με τους Ίκαρους να πάρει τη νίκη στις Σέρρες με 77-67. Οι φιλοξενούμενοι από τη δεύτερη περίοδο πήραν τα ηνία του σκορ και τα κράτησαν μέχρι και το φινάλε. Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του ο Φίλιππος Βέροιας, ο οποίος νίκησε με 71-68 τη Γέφυρα.

Νωρίτερα, ο Έσπερος Λαμίας νίκησε τον Φαίακα Κέρκυρας με 69-63.

Δεκάλεπτα: 10-13, 34-33, 49-50, 76-71
Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Νικολαΐδης 8(2), Στεφανίδης , Αμπατζάς 6,Αράπης, Γαλανίδης 8(1),Κάτανος , Κωνσταντινίδης , Ξενιτίδης 13(3), Ζώτος 7, Μπρόζος 24(1),Καραποστόλου 10(2)
Μαχητές Πειραματικό Πευκών (Γεροφώτης): Βογιατζής 6(2), Δήμας 15(1), Μαυρίδης 17(3), Χατζημιχαηλίδης 6, Κλωνάρας 7(1), Τσιμίδης 2, Μητσάκης 14(2), Λαζάρου 2, Ελευθεριάδης 2.

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ – ΦΑΡΣΑΛΑ 83-69
Δεκάλεπτα: 29-13, 49-41, 63-57, 83-69
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Κελεσίδης 7, Γκέλιος 8 (1), Στυλίδης 24 (2), Μπουτσακτσί, Ιωάννου 10 (3), Απαζίδης 8 (2), Σταμπουλής 14 (2), Χαρισμίδης 2, Βοϊβατόπουλος 8, Καραγιώργος 2,
Φάρσαλα (Φόρος): Λεπενιώτης 16 (1), Χαιρετίδης, Φιλιππόπουλος 6, Αναγνωστόπουλος 14 (3), Τσιώγκας, Συνετός 1, Τοπουζίδης 4 (1), Γκιουλέκας 17 (1), Δέσπος 11.

ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ-ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ 68-48
Δεκάλεπτα: 13-15, 33-20, 57-34, 68-48
Χαλκηδόνα (Τέντσος): Σπύρας, Μαρκίδης 7, Δανάκης 8 (2), Τσκαλέρης 11, Παπαδόπουλος 2, Λαΐδης, Μυλωνίδης 9 (1), Κούτε 2, Γιαννόπουλος 2, Δελίδης 16 (2), Σικαλίδης 11, Φυλακτός
Μακεδονικός (Καραμουσαλίδης): Χαλάτσης 18 (3), Κοντσές, Μπαρζού 3, Κουντουρατζόγλου 7 (1), Τσινόπουλος 5, Τασούδης 3 (1), Καραθανάσης, Ουλουσίδης 10 (1), Καλογεράτος, Ιωαννίδης 2, Χαντζίδης

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ – ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 69-63
Δεκάλεπτα: 12-19, 35-37, 62-48, 69-63
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Στολίγκοβιτς 5 (1), Ρούζιος 5 (1), Πάππος 2, Κατσαρές 23 (2), Φύκας 6, Αργύρης 7 (1), Ολύμπιος 11 (3), Παπαργυρόπουλος 6, Φούντας 4,
Φαίακας Κέρκυρας (Κοντογιάννης): Γρίψιος, Ματενίδης 8 (2), Νεδέλκος 2, Σιώπης 15 (2), Πεταλωτής 23 (1), Περούλης 8, Γερασιμόπουλος 2, Τασουσάνης 1.

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 79-73
Δεκάλεπτα: 27-21, 41 – 43, 56- 57, 79-73
Ερμής Λαγκαδά (Αγγέλης): Μήλου Αλτίνης, Μάρουσιτς 26(1), Τσιρογιάννης 13(1), Παπαπασχάλης, Νώτης 5(1), Παρίτσης 5, Κωνσταντινίδης, Πλιούκας 3(1), Γκαμούρας 22, Χριστοδούλου, Πιλκούδης 5.
Νίκη Βόλου (Γιασάρης – Τύμπας): Καραγεώργος 6(2) , Αναγνωστόπουλος, Γιωτόπουλος 8(2), Τασιούδης 10, Κουτίνας 5(1), Τσαβές, Τσώλης 6(2), Τάσσος 9, Φρουσκλιάς 29(4), Διγενής, Βερτζάγιας .

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ – ΣΤΡΑΤΩΝΙ 67-77
Δεκάλεπτα: 20-17, 33-44, 56-59, 67-77
Ίκαροι Σερρών (Σίσκος): Γεωργιανός 8 (1), Δαλαγκόζης 4, Παπαδόπουλος 5, Καραμπέκης 13, Θολιώτης 11 (1), Φώτογλου 13 (1), Κακιούζης 8, Κάτος, Κουτσοκώστας, Σιδερίδης 5 (1), Δημάδης, Γκούτζιας 5.
Στρατώνι (Μύθου):  Δοξάκης 2, Μπουρδάνος 20 (3), Δημητρακάς, Κολοκοτρώνης (1),  Κόκιος, Σιδηροηλίας 5, Φλιάτης 9 (1), Χοτζαγιάννης, Μπέγος 14 (1), Πολιτόπουλος 8 (1), Δασκαλόπουλος 18 (1).