Κεντρική NBA Στην 3η θέση όλων των εποχών στα τρίποντα ο Στεφ Κάρι! (vid)

Στην 3η θέση όλων των εποχών στα τρίποντα ο Στεφ Κάρι! (vid)

steph curry

Σε μια από τις κορυφαίες επιθετικές “παραστάσεις” εντός της τελευταίας, ιστορικής 5ετίας τους, οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς σκόρπισαν τους Σικάγο Μπουλς με 146-109, παίρνοντας προβάδισμα 26 πόντων από την 1η περίοδο (43-17)! Αυτό το +26 μετά από 12 λεπτά αγώνα είναι το 2ο μεγαλύτερο στην ιστορία τους, με τους πρωταθλητές να έχουν τον Κλέι Τόμπσον σε ακόμη ένα καταπληκτικό βράδυ, με 30 πόντους κι 7/11 τρίποντα!

Το κύριο αφήγημα του αγώνα, όμως, περιστράφηκε γύρω από τον Στεφ Κάρι και την ασταμάτητη πορεία του προς την κατάρριψη κάθε πιθανού ρεκόρ που έχει να κάνει με τα αγαπημένα του σουτ 3 πόντων.

Συγκεκριμένα, με τα 4 εύστοχα χθεσινά τρίποντά του, ο Κάρι ξεπέρασε τον Τζέισον Τέρι και βρίσκεται πλέον στην θέση όλων των εποχών, όσον αφορά τα εύστοχα τρίποντα, έχοντας “ματώσει” το δίχτυ 2.285 φορές πίσω από τη γραμμή των 7.25!

Ο κορυφαίος σουτέρ όλων των εποχών έχει χρειαστεί μονάχα 656 ματς για να φθάσει στον “μαγικό” αυτό αριθμό, εν αντιθέσει με τους υπόλοιπους κατοίκους της πεντάδας, οι οποίοι αγωνίστηκαν τουλάχιστον σε 1000 παιχνίδια! Εύλογα, λοιπόν, προκύπτει ότι ο Κάρι είναι με μεγάλη διαφορά στην κορυφή όλων των εποχών, όσον αφορά τα εύστοχα τρίποντα ανά αγώνα με 3.48, προηγούμενος κατά 0.6 τρίποντα του “διόσκουρού” του, Κλέι Τόμπσον! Αυτή η διαφορά, μάλιστα, ισοδυναμεί με την αντίστοιχη του 9ου, Πέτζα Στογιάκοβιτς από τον 50ό, Μπάρον Ντέιβις (!), οπότε κατανοεί κανείς την ανεπανάληπτη δυναμική του σούπερ-σταρ των “dubs”.

Με ορισμένους απλούς υπολογισμούς, προκύπτει ότι ο Κάρι δεν θα χρειαστεί πάνω από 2.5 σεζόν, προκειμένου να αναρριχηθεί στην κορυφή της λίστας και να σπάσει το ρεκόρ των 2.973 τριπόντων του Ρέι Άλεν ενώ, αν δεν υπάρξει κάποιο απρόοπτο στην καριέρα του, ενδέχεται να “ξύσει” την επιφάνεια των 4.000 τριπόντων, δεδομένου ότι σκοράρει τουλάχιστον 260 “βόμβες” σε κάθε σεζόν την τελευταία 6ετία, με εξαίρεση την περσινή, όπου έμεινε για 30 ματς εκτός δράσης.