Κεντρική Basket League Αγώνες Ρέθυμνο – Άρης 74-76

Ρέθυμνο – Άρης 74-76

aris omadiki

Παλικαρίσιο “διπλό” για τον Άρη! Μπορεί οι “κίτρινοι” να βρέθηκαν πίσω με 15 πόντους (47-32), μπορεί να αντιμετώπισαν προβλήματα με τα φάουλ από το πρώτο ημίχρονο (Φλιώνης και Χάρις είχαν από τρία φάουλ) και αρκετές φορές από τον πάγκο να υπήρξαν διαμαρτυρίες για διαιτητικές αποφάσεις αλλά τελικά η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη κέρδισε εκτός έδρας το Ρέθυμνο με 74-76.

Αυτό το αποτέλεσμα είναι ιδιαίτερα σημαντικό για την ομάδα της Θεσσαλονίκης προκειμένου να ξεφύγει από τα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας ενώ η συγκεκριμένη ήττα αποτελεί πραγματική “μαχαιριά” για τους Κρητικούς. Πρώτος σκόρερ της ομάδας της Θεσσαλονίκης ήταν ο Μποχωρίδης με 17 πόντους, σημαντική δουλειά έκανε ο ΜακΓκι με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ ενώ βοήθησαν οι Μπελ (14 πόντοι), Φλιώνης (9 πόντοι) και Τζόουνς (8 πόντοι) ο οποίος πρόσφερε αρκετά στην τελευταία περίοδο.

Ο Άρης προηγήθηκε με 2-6 αλλά το Ρέθυμνο “αντέδρασε” με σερί πόντους του Χριστοδούλου (7-6). Ο Χάρις έδωσε ένα +5 (7-12) στους “κίτρινους” και ο Μποχωρίδης διαμόρφωσε το 8-14. Ο Μπαρτ ισοφάρισε (14-14 στο 7′) ενώ όταν το σκορ ήταν 16-16, ο Χριστοδούλου ήδη είχε φτάσει στους 10 πόντους. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 18-18.

Ο Μπελ “χτύπησε” για τρεις (18-21), όπως και ο Τζόνσον (23-24) ενώ το Ρέθυμνο πέρασε (28-24, με τον Φλιώνη να έχει τρία φάουλ). Ο Άρης δεν μπορούσε να περιορίσει τον Χριστοδούλου (15 πόντους) και αυτό αποτελούσε “πληγή” για την ομάδα της Θεσσαλονίκης (31-24) ενώ λίγο μετά το 15′ με τρία φάουλ χρεώθηκε και ο Χάρις.

Ο Μπαρτ πέτυχε καλάθι και φάουλ (34-27, με τους “κίτρινους” σε εκείνο το σημείο να μεταφέρουν παράπονα προς τους διαιτητές), η διαφορά ανέβηκε κι άλλο (38-27) ενώ στο 40-29 χρεώθηκαν με αντιαθλητικά φάουλ οι Άαρον Τζόουνς και ο Λάκι Τζόουνς. Το ημίχρονο έληξε 42-32 (το Ρέθυμνο είχε εκτελέσει 19 βολές και ο Άρης επτά).

Στο 22′ οι Κρητικοί πήραν αέρα 15 πόντων (47-32) και ο Μποχωρίδης (10 πόντους) “ξεκόλλησε” την ομάδα της Θεσσαλονίκης (47-35). Στην συνέχεια οι “κίτρινοι” διαμαρτυρήθηκαν για το ότι δεν δόθηκε αντιαθλητικό φάουλ (47-37) σε άμυνα του Μπαρτ πάνω στον Μπελ ο οποίος μετέπειτα μείωσε σε 47-40.

Το Ρέθυμνο συνέχιζε να είναι στο +7 (50-43), στο 27′ ο Κλάντον είχε χρεωθεί με τέσσερα φάουλ και ο ΜακΓκι σε μια φοβερή φάση μετά το άστοχο λέι απ του Μπελ ,”άρπαξε” και κάρφωσε την μπάλα στο καλάθι των γηπεδούχων (52-46). Ο Άρης βρέθηκε στο -4 (55-51) αλλά στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου ο Χριστοδούλου έκανε το 57-51, με τους Θεσσαλονικείς να διαμαρτύρονται εκ νέου στους διαιτητές, αυτή την φορά για το ότι δεν έπρεπε να μετρήσει το καλάθι.

Ο Φλιώνης έδινε σημαντικές βοήθειες στον Άρη (57-53), ο Λάκι Τζόουνς πέτυχε καλάθι και φάουλ (57-56) και ο Τζόνσον “έγραψε” το 59-56. Ο Τζόουνς ανέβαζε στροφές, έκλεψε την μπάλα και κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ (59-59). Ο Τζόνσον αλλά και ο Φλιώνης είχαν χρεωθεί με τέσσερα φάουλ και αυτό ήταν “αγκάθι” για τις δύο ομάδες ενώ ο Γλυνιαδάκης ήταν ο υπεύθυνος για το 61-59.

Ο Χάρις πέτυχε τρίποντο (61-63), ο Μποχωρίδης διαμόρφωσε το 61-65 ενώ ο Μπελ (14 πόντοι) διαμόρφωσε το 63-68. Στο 36′ ο ΜακΓκι κάρφωσε (63-70), οι Κρητικοί βρέθηκαν στο -3 (67-70) και ο Μποχωρίδης έκανε το 67-72. Στο 38′ έγινε το 69-74 από τον Τζόουνς ενώ στα 52” πριν το τέλος του αγώνα ο Χάρις κέρδισε φάουλ αλλά αστόχησε (σε δύο βολές), όπως και ο Μπελ στην συνέχεια (σε προσπάθεια για δίποντο) με αποτέλεσμα μετέπειτα να γίνει το 71-74. Στα 25′ ο Μποχωρίδης (17 πόντους) έκανε το 71-76, το Ρέθυμνο δεν κατάφερε να “αντιδράσει” και ο Άρης κέρδισε με 74-76.

Δεκάλεπτα: 18-18, 42-32, 57-51, 74-76

ΡΕΘΥΜΝΟ: Τζόνσον 10 (2), Χριστοδούλου 23 (2), Μπαρτ 17, Κλάντον 2, Ντάνιελς 7, Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης 2, Ραζής, Ντέιβις, Τζόουνς 13 (1)

ΑΡΗΣ: Φλιώνης 9 (1), Μποχωρίδης 17, ΜακΓκι 13, Μπελ 14 (2), Χάρις 6 (2), Σλαφτσάκης 2, Τολιόπουλος, Χρηστίδης, Τζόουνς 8, Νταλό 5, Κάιζερ 2