Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ Μαδρίτης – Αναντολού Εφές 92-84

Ρεάλ Μαδρίτης – Αναντολού Εφές 92-84

jeffery taylor real madrid eb18

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι με την Αναντολού Εφές, καθώς κέρδισε εντός έδρας την τουρκική ομάδα με 92-84. Η “Βασίλισσα” δυσκολεύτηκε κόντρα στην τουρκική ομάδα, αλλά τελικά πήρε τη νίκη και έκανε δώρο στον Ολυμπιακό, ο οποίος παρέμεινε μία νίκη μακριά από την ομάδα του Εργκίν Αταμάν.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πραγματικό ντέρμπι. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι ισόπαλο (21-21). Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι. Η Ρεάλ Μαδρίτης και η Αναντολού Εφές πέτυχαν από 21 πόντους και παρέμεινε η ισοπαλία (42-42) στο τέλος του ημιχρόνου.

H ισπανική ομάδα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων, καθώς προηγήθηκε με 64-61. Στην τελευταία περίοδο η Ρεάλ Μαδρίτης άντεξε στην πίεση της Αναντολού Εφές και πήρε τη νίκη με 92-84.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 42-42, 64-61, 92-84
Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ 5 (1), Ράντολφ 24 (5), Ρούντι 2, Καμπάτσο 8 (2), Ρέγες 6, Αγιόν 2, Κάρολ 5 (1), Ταβάρες 10, Γιουλ 19 (3/12 τρίποντα), Τόμπκινς 2, Τέιλορ 8 (1)
Αναντολού Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 8 (1), Μπομπουά 8 (2), Μπαλμπάι, Μότουμ 13 (1), Μόερμαν 5 (1), Πλάις 15, Μίσιτς 21 (3), Άντερσον, Ντάνστον 5, Σιμόν 9 (1)