Κεντρική Basket League Αγώνες Ολυμπιακός – Κύμη 92-69

Ολυμπιακός – Κύμη 92-69

Εύκολο απόγευμα είχε ο Ολυμπιακός απέναντι στην Κύμη στο ΣΕΦ. Οι Πειραιώτες επικράτησαν με 92-69 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Basket League και ανέβηκαν στο 14-1, με την ομάδα της Χαλκίδας να πέφτει στο 3-12 και να παραμένει στις τελευταίες θέσεις της κατάταξης.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Ζακ Λεντέι με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ 16 πρόσθεσε ο Βασίλης Σπανούλης. Από την Κύμη ξεχώρισαν οι Τουντζιαράκης και Ουάσινγκτον με 10 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν με 6-1, όμως η Κύμη έβγαλε αντίδραση και δεν άφηνε το σκορ να ξεφύγει. Τρία λεπτά πριν το τέλος του δεκάλεπτου οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν το 13-5 και η περίοδος έκλεισε στο 16-14. Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε με φόρα να ανεβάσει το ρυθμό και να πάρει ξεκάθαρο προβάδισμα. Με τον ΛεΝτέι να είναι εξαιρετικό μέσα από τη ρακέτα, οι “ερυθρόλευκοι” έκανα το 32-18 στα μέσα του δεκαλέπτου και τελικά πήγαν στα αποδυτήρια στο 42-32.

Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου η ομάδα του Μπλατ κράτησε το σκορ και διεύρυνε τη διαφορά σιγά σιγά. Πέντε λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου η Κύμη κατάφερε να μειώσει στους τρεις (50-47), όμως ο Ολυμπιακός με ένα 12-0 σερί (62-47) πήγε σε μεγάλο σκορ τη διαφορά και η περίοδος έκλεισε στο 64-51. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έκανε διαχείριση του σκορ και ανέβασε πάνω από τους 20 τη διαφορά, φτάνοντας τελικά σε μια άνετη επικράτηση με 92-69.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 42-32, 64-51, 92-69
Ολυμπιακός (Μπλατ): Πρίντεζης 12, Σπανούλης 16 (3 τρίποντα, 4 ασίστ), Μιλουτίνοφ 2 (6 ριμπάουντ), Γουιλιαμς Γκος 10, Τίμα 6, Βεζένκοφ, Αγραβάνης 7, Μπόγρης, Μάντζαρης 3 (4 ασίστ), Στρέλνιεκς 6, Τουπάν 10, ΛεΝτέι 20 (7 ριμπάουντ)
Κύμη (Κουτσός): Τουντζιαράκης 10 (7 ριμπάουντ), Σαγκς 2, Ουάσινγκτον 15, Τζεκουάν 18, Ουίλιαμς 8, Πουλιανίτης 8, Τσιάρας 2, Μαραγκός 6, Γερομιχαλός, Μητσιμπόνας, Μαργελής, Μπαρμπούρης

Περισσότερα από Δημήτρης Σιαφάκας

Κύπελλο Μπάσκετ – Στην ΕΡΤ το Ηρακλής- Ολυμπιακός

Τηλεοπτικός θα είναι ο αγώνας ανάμεσα στον Ολυμπιακό και το Ηρακλή για το Κύπελλο Ελλάδας,…