Κεντρική Basket League Προμηθέας Πατρών Μπεσίκτας – Προμηθέας Πάτρας 96-74

Μπεσίκτας – Προμηθέας Πάτρας 96-74

tony meyer promitheas besiktas

Την ήττα γνώρισε ο Προμηθέας στην Τουρκία, καθώς ηττήθηκε από την Μπεσίκτας με 96-74 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του Basketball Champions League και έχασε μάλιστα και τη διαφορά. Η ομάδα της Πάτρας πλήρωσε το κακό της τρίτο δεκάλεπτο, όπου βρέθηκε πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά και δεν μπόρεσε τελικά να τη μαζέψει στην τελευταία περίοδο.

Η Μπεσίκτας μπήκε καλά στο παιχνίδι και με ένα μικρό σερί 5-0 πήρε τα ηνία του σκορ (8-4). Ο Προμηθέας απάντησε με δικό του σερί και πέρασε μπροστά στο σκορ με τρίποντο του Μέιερ (10-12). Η ομάδα του Μάκη Γιατρά συνέχισε να έχει το προβάδισμα και με καλάθι του Γερομίχαλου “ξέφυγε” με πέντε πόντους (16-21).

Ο Προμηθέας σ΄ακόμη ένα παιχνίδι πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και με καλάθι του Κασελάκη κατάφερε να πάρει μία καλή διαφορά 9 πόντων (23-32). Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και η ομάδα της Πάτρας πήρε για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα (25-37).

Η Μπεσίκτας αντέδρασε στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και τελικά οι παίκτες των δύο ομάδων πήγαν με το σκορ 42-38 υπέρ του Προμηθέα. H εικόνα στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν εντελώς διαφορετική και η τουρκική ομάδα άλλαξε τη ροή του παιχνιδιού.

Συγκεκριμένα, η Μπεσίκτας μπήκε δυνατά και γρήγορα πέρασε μπροστά στο σκορ (47-45). Η τουρκική ομάδα δεν έμεινε εκεί και κατάφερε να πάρει και διψήφιο προβάδισμα (58-45), διαφορά που έμεινε μέχρι και το φινάλε της τρίτης περιόδου (67-57).

Η Μπεσίκτας ήταν καταιγιστικοί στην τελευταία περίοδο και με σερί 10-0 εκτόξευσε τη διαφορά στους 20 πόντους (77-57). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και ο Προμηθέας ηττήθηκε από την Μπεσίκτας με 96-74.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 38-42, 67-57, 96-74
Μπεσίκτας (Ιβάνοβιτς): Οτκού Αλ, Γκεγίκ 9 (1), Τζέισον Ριτς 13 (3), Βεϊσέλογλου 7 (1), Γιλντιζλί 7 (1), Μπενζίνγκ 12 (1), Μπούβα 14, Γκίμπσον 10 (3), Μουτάφ 3 (1), Πρίσλεϊ 17 (5), Σιπάχι 4
Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Γερομίχαλος 6, Κασελάκης 10 (2), Λίποβι 6, Παρκς 11, Σανδραμάνης 3 (1), Μπράουν 5 (1), Έλις 5, Χωλ, Μέιερ 6 (2), Σαλούστρος 3, Τσαϊρέλης 9

Περισσότερα σε Προμηθέας Πατρών

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπασκόνια 90-74 (vid)

Η Ρεάλ έκανε εύκολα το 1-0 Η Ρεάλ Μαδρίτης χωρίς να δυσκολευτεί διατήρησε το πλεονέκτημα έ…