Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπασκόνια – Αρμάνι Μιλάνο 80-75

Μπασκόνια – Αρμάνι Μιλάνο 80-75

vildoza baskonia

Μεγάλη και σημαντική νίκη πανηγύρισε η Μπασκόνια, η οποία κέρδισε με ανατροπή την Αρμάνι Μιλάνο με 80-75 και έκανε αποφασιστικό βήμα για την οχτάδα. Οι Βάσκοι στο πρώτο ημίχρονο ήταν πίσω στο σκορ, αλλά στο δεύτερο κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και μάλιστα κάλυψαν και τη διαφορά της ήττας τους στον πρώτο αγώνα.

Η Μπασκόνια μπήκε δυνατά στον αγώνα και γρήγορα προηγήθηκε με 10-4. Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη, καθώς η Αρμάνι Μιλάνο με σερί 8-0 πήρε τα ηνία του σκορ (10-12) και τα κράτησε μέχρι και το φινάλε της πρώτης περιόδου (16-21). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι άμυνες πήγαν περίπατο, οι δύο ομάδες πέτυχαν συνολικά πόντους, με την ιταλική ομάδα να κρατάει σταθερά το προβάδισμα (42-48).

Στην τρίτη περίοδο όλα άλλαξαν. Η Μπασκόνια έπαιξε εξαιρετική άμυνα και με επί μέρους σκορ 20-10 γύρισε το παιχνίδι και προηγήθηκε με 62-59). Η Αρμάνι προσπάθησε για την ανατροπή, αλλά οι Βάσκοι κράταγαν σταθερά το προβάδισμα (74-72). Ο Ουέρτας έκανε το 76-72 53” πριν το τέλος, με τον Μάικ Τζέιμς να απαντάει άμεσα και να μειώνει εκ νέου στους 2 πόντους 40” πριν το τέλος (76-74).

Ο Ουέρτας και πάλι έδωσε λύση στην Μπασκόνια και με δύο βολές ο Βραζιλιάνος έκανε το 78-74 29” πριν το φινάλε. Ο Μάικ Τζέιμς κέρδισε νέο φάουλ στα 13”, αλλά αστόχησε και επί της ουσίας το μας “τελείωσε”. Οι Βάσκοι τελικά πήραν τη νίκη με 80-75

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 42-49, 62-59, 80-75
Μπασκόνια (Περάσοβιτς): Βιλντόζα 6 (2), Βόιγκτμαν 11 (2), Ουέρτας 13, Τζάνινγκ 6 (2), Ντιόπ 6, Πουαριέ 17, Γκαρίνο, Σιλντς 12 (1), Χίλιαρντ 9 (1)
Αρμάνι Μιλάνο (Πιαιτζιάνι): Τζέιμς 27 (4), Μίτσοφ 7 (1), Γκουντάιτις 9, Μπέρτανς 3 (1), Κουζμίνσκας 8 (1), Τσιντσιαρίνι 5, Μπερνς, Μπρουκς 4, Τζέρελς 8 (1), Όμιτς 4

Basket League: Αυλαία της 4ης αγωνιστικής με Ολυμπιακό & Προμηθέα

Η 4η αγωνιστική του Top-6 ξεκινά με τον αγώνα Ολυμπιακός – Προμηθέας. Ο Ολυμπιακός κ…