Κεντρική Basket League Αγώνες Κολοσσός – Χολαργός 75-81

Κολοσσός – Χολαργός 75-81

holargos omadiki

Τι κι αν αγωνίστηκε χωρίς τον Βλάντο Γιάνκοβιτς, τι κι αν η αποστολή της ομάδας του Άρη Λυκογιάννη ταλαιπωρήθηκε για να φτάσει στη Ρόδο, τι κι αν βρέθηκε με 14 πόντους πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Χολαργός έδειξε χαρακτήρα στο Βενετόκλειο και πανηγύρισε ένα σπουδαίο διπλό (75-81) επί του Κολοσσού στην παράταση, για την 15η αγωνιστική της Basket League.

Οι νεοφώτιστοι επέστρεψαν στις νίκες κι ανέβηκαν στο 8-7, κάνοντας ακόμα ένα βήμα για την είσοδο τους στα πλέι οφ, ενώ οι ηττημένοι έμειναν στις 2 νίκες και πλέον θα χρειαστούν ένα μίνι θαύμα για να αποφύγουν τον υποβιβασμό.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, απόντος του Γιάνκοβιτς, βασίστηκε σε τέσσερις ξένους που έκαναν όλη τη δουλειά. Ο Χόκινς μέτρησε 20 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ο Αγκμπελέσε πρόσθεσε 18 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Λαβ σημείωσε 18 πόντους, ενώ ο Τάλτον είχε 16 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισε ο Πίνκστον με 22 πόντους, με τον Μαυροειδή να προσθέτει 16 πόντους κι 7 ριμπάουντ.

Ο Κολοσσός, με τον Πίνκστον να πυροβολεί από την περιφέρεια, ξέφυγε με 29-15 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, δείχνοντας ικανός να φτάσει στη νίκη παραμονής. Οι Ροδίτες διατήρησαν με άνεση τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήγαν στα αποδυτήρια στο +14 (47-33).

Ο Χολαργός έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο μέρος, με τους φιλοξενούμενους να επιστρατεύουν την άμυνα τους για να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης. Το σύνολο του Λυκογιάννη κατάφερε να ψαλιδίσει τη διαφορά στους 6 πόντους (61-55) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ενώ στην τέταρτη περίοδο έφεραν το παιχνίδι στα ίσια.

Οι Ροδίτες προηγήθηκαν με 75-73, αλλά προτίμησαν στην τελευταία επίθεση του Χολαργού να κάνουν φάουλ στον Τάλτον, προκειμένου να μην πετύχει το τρίποντο της νίκης. Ο Αμερικανός πήγε στις βολές κι έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (75-75), αφού ο Μπράουνιγνκ “κόπηκε” από τον Αγκμπελέσε στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Κολοσσός δεν μπόρεσε να πετύχει ούτε πόντο, με τον Χολαργό να παίρνει το “διπλό”, όντας ψύχραιμος στις βολές.

Τα δεκάλεπτα: 29-15, 47-33, 61-55, 75-75, 75-81.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Νεραντζάκης): Τσούπκοβιτς 8 (2), Δημάκος 3 (1), Ντιγκς 7, Πίνκστον 22 (5), Κάρτερ 9 (2), Μαυροειδής 16 (6/9 δίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Γεωργάκης, Μπιλλής, Αγγελάκος 3 (1), Παπαδάκης, Μπράουνινγκ 7 (3/12 σουτ).
ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 2 (1/8 σουτ, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σκουλίδας, Οκερεαφόρ 2, Αγκμπελέζε 18 (8/11 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 5 κοψίματα), Χόκινς 20 (8/10 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Κώττας 2, Καμπερίδης 3 (1), Καλαϊτζάκης, Ραλλάτος, Λοβ 18 (7/11 δίποντα, 4/4 βολές), Τάλτον 16 (4/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα).