Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρμπαχτσε – Μπασκόνια 96-87

Φενέρμπαχτσε – Μπασκόνια 96-87

kostas sloukas fenerbahce baskonia

Η Φενέρμπαχτσε, αν και δυσκολεύτηκε κόντρα στην Μπασκόνια, κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη με 96-87. Οι Τούρκοι κατά τη διάρκεια του ματς είχαν διψήφιο προβάδισμα, αλλά οι Βάσκοι αντέδρασαν και μείωσαν στον 1. Οι γηπεδούχοι, όμως, ήταν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά και με κορυφαίους τους Μέλι και Βέσελι πήραν τη νίκη.

Το πρώτο δεκάλεπτο οι άμυνες πήγαν περίπατο και σημειώθηκαν συνολικά 52 πόντων. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ και η πρώτη περίοδος έκλεισε με το σκορ 27-25 υπέρ της Φενέρμπαχτσε.  Η τουρκική ομάδα συνέχισε να έχει τα ηνία του σκορ και στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά η Μπασκόνια δεν την άφηνε να ξεφύγει στο σκορ (48-41).

H τουρκική ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε με σκοπό να τελειώσει το ματς και με ένα εκπληκτικό επί μέρους σκορ 19-4 εκτόξευσε τη διαφορά στους 22 (67-45). Η Μπασκόνια αντέδρασε στα τελευταία λεπτά του δεκάλεπτου και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους δέκα πόντους (75-65).

Οι Βάσκοι συνέχισαν την αντεπίθεση τους και με τρίποντο μείωσαν στον έναν πόντο (80-79). Η Φενέρμπαχτσε, όμως, άντεξε στην επίθεση της Μπασκόνια, κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη με 96-87

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 48-41, 75-65, 96-87
Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Γκριν 2, Μέλι 19 (3), Κάλινιτς 5 (1), Σλούκας 13 (2/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα), Γκούντουριτς 14 (4), Βέσελι 15, Ντίξον 6 (1), Ντουβερίογλου 6, Ντατόμε 13 (3), Λοβέρν 3
Μπασκόνια (Περάσοβιτς): Βιλντόζα 11 (1), Γκονζάλεθ, Βόιγκτμαν 7 (1), Ουέρτας 6, Τζάνινγκ 10 (3), Ντιόπ 5, Πουαριέ 15, Σιλντς 22 (1), Χίλιαρντ 11 (2)

Μπαρτζώκας: «Να προσεγγίσουμε και τα επόμενα ματς σαν να είμαστε στο 0-0»

Στον τρόπο που θα πρέπει να προσεγγίσει ο Ολυμπιακός τα επόμενα παιχνίδια στάθηκε ο Γιώργο…