Κεντρική Basket League Αγώνες Χολαργός – Ολυμπιακός 68-73

Χολαργός – Ολυμπιακός 68-73

OLYMPIAKOS

Τα χρειάστηκε ο Ολυμπιακός απέναντι στον αξιόμαχο Χολαργό, ο οποίος κατάφερε να πάει το ματς μέχρι την παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο οι “ερυθρόλευκοι” πήραν τελικά την νίκη με 73-68 (61-61 κ.α.) για την 14η αγωνιστική της Basket League και ανέβηκαν στο 13-1, με την ομάδα του Λυκογιάννη να είναι στο 7-7.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Βεζένκοφ με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ Μιλουτίνοφ και Στρέλνιεκς είχαν από 21 και 11 πόντους αντίστοιχα, με τον Λετονό να μοιράζει και 8 ασίστ. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Χόκινς με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Χωρίς ένταση ξεκίνησε η αναμέτρηση, με τον Χολαργό να κάνει το 3-0 στο πρώτο μισό λεπτό και τον Ολυμπιακό να σκοράρει για πρώτη φορά (3-2) μετά 3 λεπτά αγώνα, με τον Μιλουτίνοφ. Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν τον ρυθμό του ματς και έτρεξαν ένα σερί, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν για δεύτερη φορά στο 2:32 με τον Γιάνκοβιτς (5-9) και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 9-11. Στη  δεύτερη περίοδο ο Χολαργός ανέβασε ρυθμό και σε συνδυασμό με την αστοχία του Ολυμπιακού στο τρίποντο, η ομάδα του Μπλατ είχε στο πρώτο ημίχρονο 0/16 σουτ από τα 6.75 μ., κατάφερε να ισοφαρίσει και να πάρει κεφάλι στο σκορ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 29-26.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε, καθώς ο Χολαργός έβρισκε τις λύσεις απέναντι στον Ολυμπιακό και κρατούσε το προβάδισμα στο σκορ. Οι “ερυθρόλευκοι” έδειχναν “έξω” από τα νερά τους, με τους γηπεδούχους να το εκμεταλλεύονται και να κλείνουν την τρίτη περίοδο στο + (47-47). Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έκανε την αντεπίθεση για να πάρει το ματς. Οι “ερυθρόλευκοι” πλησίασαν στους 2 (50-48), 6:58 πριν από το τέλος, όμως ο Χολαργός έβρισκε τις απαντήσεις στα καλάθια της ομάδας του Μπλατ. Τρία λεπτά πριν το τέλος, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν πάλι στο καλάθι (57-55), με τρεις εύστοχες βολές του Κώστα Παπανικολάου, και 1:27 πριν τη λήξη, ο Στρέλνιεκς με καλάθι και φάουλ έφερε το παιχνίδι στα ίσια (59-59). Ο Λετονός ήταν και πάλι εκεί και με προσωπική ενέργεια, 11″ πριν το τέλος, έδωσε το προβάδισμα στου Πειραιώτες με 59-61, όμως ο Λοβ στην τελευταία φάση του αγώνα με λέι απ, ισοφάρισε για τον Χολαργό και το ματς πήγε στην παράταση με το σκορ στο 61-61.

Στην παράταση ο Ολυμπιακός έδειξε την εμπειρία του και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα, με τους Βεζένκοφ και Μιλουτίνοφ να είναι οι κύριοι σκόρερ στο έξτρα πεντάλεπτο, με τον Χολαργό να μην έχει αντίδραση και το τελικό σκορ της αναμέτρησης να είναι 68-73.

Τα δεκάλεπτα: 9-11, 29-26, 47-41, 61-61 (κ.α.), 68-73 (παρ.)
Χολαργός (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 9 (3), Γιάνκοβιτς 12, Οκερέαφορ, Αγκμπελέσε 6 (10 ριμπάουντ), Χόκινς 15 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Κώττας 1, Σπυριδωνίδης, Τάλτον 8 (7 ριμπάουντ), Σκουλίδας 3 (1), Καλαϊτζάκης, Ραλλάτος, Λαβ 14.
Ολυμπιακός (Μπλατ): Βεζένκοφ 15 (7/8 δίποντα), Μιλουτίνοβ 21 (9/13 δίποντα, 17 ριμπάουντ, 2 τάπες), Μάντζαρης, Στρέλνιεκς 11 (8 ασίστ), Τίμα 2, Πρίντεζης 5, Σπανούλης 6 (1/8 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπόγρης, Παπανικολάου 10 (2), Τουπάν 3 (1/6 τρίποντα), ΛεΝτέι.