Κεντρική NBA 58 πόντοι για τον Χάρντεν, ήττα-σοκ για τους Χιούστον Ρόκετς! (vid)

58 πόντοι για τον Χάρντεν, ήττα-σοκ για τους Χιούστον Ρόκετς! (vid)

harden 1

Ο Τζέιμς Χάρντεν σημείωσε τη 2η κορυφαία scoring επίδοση της καριέρας του αλλά και της ομάδας του συνολικά με 58 πόντους, αφού είχε πετύχει 57 πόντους την αμέσως προηγούμενη ημέρα. Οι Χιούστον Ρόκετς εκτέλεσαν 70 τρίποντα, συντρίβοντας την υψηλότερη επίδοση στην ιστορία του NBA, την οποία είχαν θέσει οι ίδιοι σχεδόν δύο χρόνια πίσω. Ο Χάρντεν μετρά 40 πόντους ανά αγώνα στα τελευταία 21 ματς ενώ έφθασε τα 18 σερί ματς με +30 πόντους, επιμηκύνοντας την κορυφαία σχετική επίδοση των τελευταίων 55 ετών.

Κι όμως, όλα αυτά τα ομαδικά και στατιστικά “θαύματα” δεν λένε καν ολόκληρη την ιστορία του αγώνα, πολύ απλά γιατί οι Ρόκετς ηττήθηκαν!

Συγκεκριμένα, οι Μπρούκλιν Νετς έφυγαν με ένα ιστορικό “διπλό” από το Χιούστον, νικώντας στην παράταση με 145-142, έπειτα από μια μυθική ανατροπή στην κανονική διάρκεια αλλά και από ακόμη μία στον έξτρα χρόνο!

Οι Ρόκετς, λοιπόν, προηγούνταν με 11 πόντους, 2.5 λεπτά πριν από τη λήξη της 4ης περιόδου ενώ βρέθηκαν στο +8 (127-119) με 1:08 για το τέλος. Τότε ήταν που μίλησε ο Σπένσερ Ντίνγουιντι, με τον υποψήφιο 6ο παίκτη της χρονιάς να πετυχαίνει 3 συνεχόμενα τρίποντα στο τελευταίο λεπτό και να στέλνει από το πουθενά το ματς στον έξτρα χρόνο! Τις τελευταίες 20 σεζόν, το Χιούστον είχε προηγηθεί με +6 πόντους εντός των τελευταίων 30 δευτερολέπτων σε 682 ματς. Το χθεσινό ήταν το πρώτο, στο οποίο δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη…

Οι Ρόκετς δεν άφησαν το γεγονός αυτό να τους σοκάρει, παίρνοντας κεφάλι στην παράταση και με το τρίποντου του πρωτοεμφανιζόμενου, Τζέιμς Νάναλι, η διαφορά έφθασε στους 7 πόντους (142-135), με 1:28 για το φινάλε του έξτρα χρόνου. Το πρόβλημα, βέβαια, ήταν ότι το Χιούστον δεν ξαναπέτυχε πόντο ως το τέλος, με τους Νετς να κλείνουν το ματς με σερί 10-0 και να “αρπάζουν” τη νίκη! Το γκολ-φάουλ του Ντίνγουιντι με 28” για το φινάλε ήταν αυτό που διαχώρισε τις ομάδες (143-142), ο Τζο Χάρις πέτυχε 2 βολές στη συνέχεια ενώ ο Τζέραλντ Γκριν απέτυχε να γίνει ήρωας στην εκπνοή.

Ο Ντίνγουιντι ήταν μυθικός, με τους 25 από τους 33 πόντους του να επιτυγχάνονται στην 4η περίοδο και την παράταση! Ο Τζάρετ Άλεν εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι το Χιούστον δεν έπαιζε με καθαρό σέντερ σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του ματς, έχοντας 20 πόντους, 24 ριμπάουντ και 3 τάπες ενώ οι ΝτεΜάρ Κάρολ και Τρέβον Γκράχαμ είχαν από 22 και 21 πόντους αντίστοιχα.

Από την άλλη, το απίστευτο σόου του Χάρντεν δεν ήταν αρκετό για τους Ρόκετς. Ο “Beard” είχε συνολικά 58 πόντους με 11/15 δίποντα, 5/19 τρίποντα και 21/23 βολές, -στατιστικά που φαντάζουν απίθανα ακόμα και στο NBA2K-, ενώ κατέβασε 10 ριμπάουντ και μοίρασε 6 ασίστ. Αξίζει να αναφερθεί ότι κανένα από τα καλάθια του δεν προήλθε από ασίστ!