Κεντρική Basket League ΠΑΟΚ Βόννη – ΠΑΟΚ 94-77

Βόννη – ΠΑΟΚ 94-77

linos chrisikopoulos paok vonni

Κατώτερος των περιστάσεων παρουσιάστηκε ο ΠΑΟΚ στο παιχνίδι με τη Βόννη και υπέστη την ήττα με 94-77 στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής της Basketball Champions League. Ο “Δικέφαλος του Βορρά” δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να φανεί ανταγωνιστικός και ηττήθηκε εύκολα. Κορυφαίος για την ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν ο Γιανίκ Μορέιρα, ο οποίος σημείωσε 20 πόντους.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αρκετά ισορροπημένα, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (8-6). Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια ανέβασαν την απόδοση τους, βρήκαν τις επιθετικές λύσεις και κατάφεραν να προηγηθούν με οχτώ πόντους (21-13). Η Βόννη συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά στους 10 πόντους (26-16).

Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και στο δεύτερο δεκάλεπτο και έφτασε μέχρι και τους 15 πόντους (39-24). Ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να βρει λύσεις ούτε στην επίθεση, αλλά ούτε και στην άμυνα και η Βόννη συνέχισε να έχει τα ηνία του σκορ (44-29) και κράτησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα μέχρι και το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (46-31).

Ο ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους έδειξε σημάδια ζωής. Οι παίκτες του “Δικεφάλου του Βορρά” έτρεξαν ένα σερί 7-0 και κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους 10 ύστερα από αρκετή ώρα (46-38). Η Βόννη κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά ξανά στους 10, αλλά ο “Δικέφαλος του Βορρά” με σερί 5-0 πλησίασε στους πέντε (54-49).

Ο Γιανίκ Μορέιρα ήταν εκπληκτικός και έκανε ότι μπορούσε, αλλά οι συμπαίκτες του δεν ακολούθησαν και η Βόννη κατάφερε να εκτοξεύσει ξανά τη διαφορά στους 13 (69-56). Οι γηπεδούχοι επί της ουσίας στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου “τέλειωσαν” το ματς, καθώς έτρεξαν σερί 8-0 και έστειλαν τη διαφορά πάνω από τους 20 (77-56).

Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση μέχρι το τέλος και τελικά υπέστη την ήττα με 94-77.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 46-31, 69-56, 94-77
Βόννη (Κρούνιτς): Μπαρτόλο 13 (1), Ντιλέο 5 (1), Φαλκενστάιν, Γιασίνκι, Μόλερ, Μπίρσεβιτς 9 (1), Μπρούνινγκ 6, Τζέιμς 14 (1), Μάγιο 10 (2), Ρίσελ 7 (1), Σούμποτιτς 22 (5), Βεμπ 8 (1)
ΠΑΟΚ: Γκάρετ, Χάτσερ 10 (2), Τζόουνς 10 (2), Τσόχλας, Ζάρας 10 (2), Αθηναίου, Χρυσικόπουλος 7, Γκος 9 (1), Κόνιαρης 5 (1), Μορέιρα 20, Σχίζας, Τέπιτς 6 (2)