Κεντρική Β' Εθνική Β’ Εθνική: Τα αποτελέσματα του Βόρειου ομίλου

Β’ Εθνική: Τα αποτελέσματα του Βόρειου ομίλου

Το Αγρίνιο πήρε το ντέρμπι κορυφής της όγδοης αγωνιστικής του ομίλου του Βορρά της Β’ Εθνικής. Η ομάδα του κόουτς Διαμαντάκου έφυγε με το “διπλό” από την έδρα των Μαχητών, επικρατώντας στην παράταση με 63-58.

Οι Αγρινιώτες δεν είναι, βέβαια, μόνοι τους στην κορυφή, καθώς μαζί είναι και το Ανατόλια, το οποίο πέρασε άνετα από την έδρα του Εσπέρου Λαμίας.

Τα Φάρσαλα πήραν το ντέρμπι με τους Ίκαρους Σερρών, καθώς επικράτησαν με 54-52. Οι γηπεδούχοι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ήταν πίσω στο σκορ, αλλά κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν μία σημαντική νίκη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Φαίακας Κέρκυρας-ΧΑΝΘ 72-71 (61-61 κ.α.)
Μακεδονικός-Γέφυρα 68-74
Μαχητές Πειραματικό Πεύκων-Αγρίνιο 58-63 (51-51 κ.α.)
Φάρσαλα-Ίκαροι Σερρών 54-52
Στρατώνι-Ελευθερούπολη 54-71
Έσπερος Λαμίας-Ανατόλια 61-87
Χαλκηδόνα / Προποντίς-Ερμής Λαγκαδά 44-62
Νίκη Βόλου-Φίλιππος Βέροιας 69-66

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ-ΑΝΑΤΟΛΙΑ 61-87
Διαιτητές: Φακίτσας-Γερακίνης
Δεκάλεπτα : 20-20, 27-38, 44-71, 61-87
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης) : Στογιλγκοβίτς, Ρούζιος 2, Πάππος 1, Κατσαρές, Παπανικολάου, Φύκας 5, Φούντας 7(1), Αργύρης, Τεπετίδης 8(1), Ολύμπιος 16(4), Παπαργυρόπουλος 19(2),Μαντζούκας 3(1)
Ανατόλια (Γκαϊτατζής) : Νικολαΐδης 6, Στεφανίδης, Αμπατζάς 8(2) ,Αράπης 6(2) ,Γαλανίδης 14(4),Κάτανος 2, Κωνσταντινίδης 3, Ξενιτίδης 11 ,  Ζώτος 10 , Μπρόζος 6,Καραποστόλου 21(4)

ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ ΠΕΥΚΩΝ – ΑΓΡΙΝΙΟ 58-63  
Δεκάλεπτα: 7-13 21-28 43-40, 51-51, 58-63
Διαιτητές: Καλογερόπουλος Λ.-Τσουμαχίδης
Μαχητές Πειραματικό Πευκών (Γεροφωτης): Βογιατζής 3(1), Καραγιαννίδης 2, Μαυρίδης 11,Χατζημιχαηλίδης 7(1),Κλωνάρας, Στόλης11(1), Τσιμίδης 3 Μητσάκης 17(3), Λαζάρου, Ελευθεριάδης 4(1)
Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Καπινιάρης 19(3), Μιχάλογλου 4, Τασόπουλος 5, Τσάτας 2, Σταμούλης 3(1), Γκρέκας 9(1), Μήτσου 13(4), Ψαράς 8(2).

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ – ΓΕΦΥΡΑ 68-74
Δεκάλεπτα: 21-31, 42-46, 53-62 68-74
Διαιτητές:  Γραικός-Τζιοπάνος Γ.
Μακεδονικός (Μύθου): Χαλάτσης 9 (2), Κοντσές 14 (2), Μπαρτζού 20, Κουντουρατζόγλου 7, Τσινόπουλος 8, Κομματάς 2, Καραθανάσης 8 (2).
Γέφυρα (Αλμπάνης): Πουλιανίτης 6, Καραγιαννάκης 4, Ψευτογκάς 10 (2), Καταβαίνης 5, Ζιάκας 6, Σιώμος 22, Ευσταθιάδης, Κοτσάνος 14, Παπαδόπουλος 7 (1).

ΦΑΡΣΑΛΑ – ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ 54-52
Δεκάλεπτα: 4-17, 22-27, 38-41, 54-52
Διαιτητές: Τζίμα-Γαζέτας
Φαρσαλα (Φόρος): Λεπενιώτης 9, Χαιρετιδης, Αναγνωστοπουλος 2, Τσιόγκας 3 (1), Συνετός, Τοπουζίδης 13 (1), Γκιουλέκας 14, Δέσπος 11, Φιλιππόπουλος 2, Λιούπης, Λούτας, Φαρμάκης
Ίκαροι Σερρών (Σίσκος): Γεωργιανός 9, Παπαδόπουλος 13 (2), Καραμπέκης 5, Θολιώτης 2, Φώτογλου 10, Κακιούζης 13, Κάτος, Κουτσοκώστας, Ξανθόπουλος, Γκούτζιας.

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ – ΧΑΝΘ 72-71
Δεκάλεπτα: 12-20, 35-30, 49-48, 61-61, 72-71
Διαιτητές: Ντόγκας-Χατζηχαρίσης
Φαίακας Κέρκυρας (Κοντογιάννης): Γερασιμόπουλος, Γρίψιος 7, Ματενίδης 9, Νεδέλκος 3, Σιώπης16 (3), Σπιτιέρης 6, Πεταλωτής 16 (4), Περούλης 14 (2), Νίκας, Μαγκανάς, Ταουσάνης, Χατζόπουλος 1.
ΧΑΝΘ (Ζαφειρούδης, Τζιόμαλος): Βαζούκης 3 (1), Ντίνος, Χονδρόπουλος 9 (3), Παπαδόπουλος 5 (1), Μπαλάσκας 10 (2), Ζαφειρούδης 2, Γεωργάκης 10, Πέτροβιτς 23 (2), Καραγεωργίου, Δεληγεώργης 9, Βλαγκόγιας.

ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ / ΠΡΟΠΟΝΤΙΣ – ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ 44-62
Δεκάλεπτα: 16-17, 24-32, 33-49, 44-62
Διαιτητές: Φουτζήλας-Σιταρίδης
Xαλκηδόνα/Προποντίς(Tσούρμας): Σπύρας, Mαρκίδης 4, Tσακαλέρης 9, Παπαδόπουλος 2, Λαΐδης, Mυλωνίδης 3, Kούτε, Δελίδης 10 (1), Σικαλίδης 16
Eρμής Λαγκαδά (Aγγέλης): Mήνου 2, Kωνσταντινίδης, Mάρουσιτς 7 (1), Tσιρογιάννης 17 (2), Pάπι, Nότης 9 (3), Παρίτσης 3 (1), Kαμαριώτης 13 (3), Πλιούκας, Γκαμούρας 4, Xριστοδούλου, Πιλκούδης 7

ΣΤΡΑΤΩΝΙ – ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ 57-71
Δεκάλεπτα: 11-16, 22-36, 38-54, 57-71
Διαιτητές: Τζιοπάνος Ν.-Κοϊμτζόγλου
Στρατώνι (Χατζουλης): Δοξάκης 4, Μπουρδάνος 10(2), Κολοκοτρώνης 2, Κοκκιός 4, Σιδηροηλίας, Φλιάτης 7, Κοτζαγιάννης 6, Μπέγας, Πολιτόπουλος 5(1), Δασκαλόπουλος 19, Δημητράκας.
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Κελεσίδης 14(4), Στυλίδης 7, Κωνσταντάρας, Ιωάννου 5, Απαζίδης 10(2), Σταμπουλής 13(1),Λαζαρίδης, Χαρισμίδης 2, Βοϊβατόπουλος 12, Καραγιώργος 8(1).

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 69-66
Δεκάλεπτα: 18-25, 38-46, 48-60, 69-66
Διαιτητές: Ταρενίδης Κ.-Δημάδης
Νίκη Βόλου (Πρέκας-Τύμπας): Καραγεώργος 4 (1), Γεωργίου 11 (1), Αναγνωστόπουλος , Τασιούδης 9(1), Κουτίνας 7(1) Τσαβές 9(1), Βερτζάγιας, Γιωτόπουλος, Τσώλης 9(1), Τάσσος 8, Φρουσκλιάς 12(2), Διγενής.
Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Παπαδόπουλος 6, Σουτζόπουλος 12, Σισμάνης 6(2), Πονόπουλος, Τσεσμετζίδης, Τσιακλάγκανος 4 , Βαλλιος 2, Κοθράς 21(3), Καβαργύρης , Παραπούρας 10(2), Καντάρκος 5.

Η βαθμολογία (σε 8 αγώνες) :

1.Ανατόλια (7-1) 15
2.Αγρίνιο (7-1) 15
———————————
3.Νίκη Βόλου (6-2) 14
4.Μαχητές Πειραματικό (6-2) 14
5.Φάρσαλα (5-3) 13
6.Φαίακας Κέρκυρας (5-3) 13
7.ΧΑΝΘ (5-3) 13
8.Ίκαροι Σερρών (4-4) 12
9.Ελευθερούπολη (4-4) 12
10.Γέφυρα (3-5) 11
11.Ερμής Λαγκαδά (3-5) 11
12.Φίλιππος Βέροιας (3-5) 11
13.Στρατώνι (2-6) 10
14.Έσπερος Λαμίας (2-6) 10
15.Χαλκηδόνα/Προποντίς 2-6 (10)
16.Μακεδονικός (0-8) 8

Η επόμενη αγωνιστική (9η, 9/12):
XANΘ-Μακεδονικός
Γέφυρα-Νίκη Βόλου
Φίλιππος Βέροιας-Μαχητές
Αγρίνιο-Φάρσαλα
Ίκαροι Σερρών-Προποντίς
Ελευθερούπολη-Φαίακας
Ανατόλια-Στρατώνι
Ερμής Λαγκαδά-Έσπερος Λαμίας

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από Δημήτρης Ιωαννίδης
Περισσότερα σε Β' Εθνική

Δειτε επισης

A’ ΕΣΚΑ: Τα αποτελέσματα της τρίτης αγωνιστικής

Ακάθεκτος συνεχίσει ο Απόλλωνας Σμύρνης την πορεία του στον πρώτο όμιλο της Α’ ΕΣΚΑ,…