Κεντρική Β' Εθνική Β΄Εθνική: Τα αποτελέσματα του Νότιου ομίλου

Β΄Εθνική: Τα αποτελέσματα του Νότιου ομίλου

pagrati

Η Δάφνη Δαφνίου ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής του Νότιου Ομίλου της Β΄Εθνικής Κατηγορίας, καθώς νίκησε εντός έδρας τον Τρίτωνα με 91-85. Το παιχνίδι, πάντως, ήταν ντέρμπι μόνο στα χαρτιά, καθώς οι γηπεδούχοι εξ αρχής πήραν τα ηνία του σκορ και μια καλή διαφορά, πήραν τη νίκη και παρέμειναν μόνοι πρώτοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Εύκολο έργο είχε το Παγκράτι στο ΜΕΤΣ κόντρα στην Ένωση Ιλίου, καθώς κέρδισε εύκολα με 77-64. Οι γηπεδούχοι από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξαν τις διαθέσεις τους (19-9) και παρότι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν (47-43) το Παγκράτι κράτησε τα ηνία του σκορ και πήρε την έκτη του νίκη στον Νότιο όμιλο της Β΄Εθνικής Κατηγορίας.

Σ’ ένα πραγματικό ντέρμπι, ο Πρωτέας Βούλας νίκησε εντός έδρας τον Παπάγου με 72-70. Οι δύο ομάδες καθόλη τη διάρκεια του ματς ήταν κοντά στο σκορ, αλλά τελικά οι γηπεδούχοι στο τέλος ήταν αυτοί που πανηγύρισαν και υποχρέωσαν τους φιλοξενούμενους σ΄ακόμη μία ήττα.

Σπουδαίο διπλό πήρε ο Πανελευσινιακός στην Πάτρα, καθώς επικράτησε του Γλαύκου με 93-87 στην παράταση. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι ανάμεσα στις δύο ομάδες και χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο για να λύσουν τις διαφορές τους. Η ομάδα της Ελευσίνας ήταν καλύτερη στην παράταση και κατάφερε να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα.

Ο Έσπερος Καλλιθέας επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα ύστερα από τη νίκη του κόντρα στον Μανδραϊκό. Οι γηπεδούχοι κατά τη διάρκεια του ματς προηγήθηκαν και με 21 πόντους και άντεξαν στην αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, που κατάφεραν μόνο να μειώσουν στους τέσσερις (97-93).

Τη νίκη της αγωνιστικής πανηγύρισε η Πεντέλη, η οποία νίκησε εντός έδρας τον Δούκα με 70-68. Οι γηπεδούχοι στο ημίχρονο μπορεί να έχαναν με εφτά (33-40), αλλά στο δεύτερο έκαναν την αντεπίθεση τους και κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν μία σπουδαία νίκη.

Την ήττα του Δούκα και του Τρίτωνα εκμεταλλεύτηκε ο Οίακας Ναυπλίου, ο οποίος νίκησε εκτός έδρας τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου με 89-83 και παρέμεινε μόνος δεύτερος στον βαθμολογικό πίνακα.

Στο δεύτερο παιχνίδι της ημέρας, που κρίθηκε στην παράταση, ο Πανερυθραϊκός νίκησε τον ΚΑΟΚ εντός έδρας με 89-83 και πανηγύρισε την τρίτη του σερί νίκη στο πρωτάθλημα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

• Πρωτέας Βούλας– Παπάγος 72-70
  • Πεντέλη – Δούκας 70-68
  • Γλαύκος – Πανελευσινιακός 87-93 (80-80 κ.α.)
  • Παγκράτι – Ενωση Ιλίου 77-64
  • Δάφνη Δαφνίου – Τρίτωνας 91-85
  • Πανερυθραϊκός – ΚΑΟΚ 89-83 (73-73 κ.α.)
  • Κρόνος Αγ. Δημητρίου – Οίακας Ναυπλίου 87-97
  • Εσπερος – Μανδραϊκός 97-93

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ 77-64
Δεκάλεπτα: 19-9, 47-43, 60-40, 77-64
Παγκράτι (Λιόγας): Τζιβελέκας 19 (2), Κούτρας 3, Κατωπόδης 2, Λυτόπουλος, Φωτίου 18, Δερμιτζάκης 5 (1), Δόξας 3, Ροδοστόγλου 19, Μπένος 6, Αρμάος 2
Ένωση Ιλίου (Κτιστάκης): Παπαγεωργίου 2, Μπέλλας Γ. 7 (1), Τσακίρης 19 (1), Φούντας 1, Πανουσόπουλος 3 (1), Μπολάτογλου 2, Γεροκώστας 4, Μπέλλας Ο. 14, Τσιουμπρής 2, Μαλνταβάνος 10, Τσόλκας, Τσόλης.

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ 89-83 (74-74 κ.δ.)
Δεκάλεπτα: 11-25, 35-39, 57-60, 74-74 (κ.δ.), 89-83 (παρ.)
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 19 (1 τρίπ., 9 ριμπ.), Στογιάνοβιτς 12, Καλλιανιώτης 6 (2), Ντουζίδης, Σκάνδαλος 14 (1 τρίπ., 7 ριμπ.), Γιαουρτόγλου 23 (4), Γεωργιάδης, Στάθης 15 (10 ριμπ.), Αντωνίου, Καστανιώτης, Ματζιώρης (8 ριμπ.), Σπάχια.
ΚΑΟ Κορίνθου (Νικητόπουλος): Γεωργίου, Σακελλαράκης 3, Μακρής 16 (2), Θεοδωρίδης 3 (1), Κεφαλάς 21, Περρωτής 16, Τασσιόπουλος 4 (1), Πράττης 7 (1), Κωνσταντίνου 13 (3).

ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ – ΤΡΙΤΩΝ 91-85
Δεκάλεπτα: 22-13, 41-28, 63-46, 91-85
Δάφνη Δαφνίου (Κωνσταντινίδης): Γκάτζο 2, Κουφόπουλος 6 (2), Γοργόνης 10 (2), Ψημίτης 20 (2), Σαλέχ 7, Δομπρογιάννης 8 (2), Μουστόπουλος 9, Παπαδιονυσίου 14 (4), Τάταρης 8 (2), Αρνοκούρος, Καννάς 2, Καραμπάτσος 5 (1)
Τρίτων (Μιχελάκος): Τσούτσος 16 (2), Ύμερι, Ψαρόπουλος 18, Καλατζής 7 (1), Σπυριδάκης, Ντιμπ 19 (2), Νικολακόπουλος 6 (2), Μαλτέσιος 2, Κουκουνιάς 15, Βερτούδος 2.

ΓΛΑΥΚΟΣ – ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 87-93
Δεκάλεπτα: 25-20, 45-44, 62-67, 80-80, 87-93
Γλαύκος (Μυριούνης): Μοσχοβάκης 12 (1), Σερέτης 23 (2), Βανδώρος, Εφέπουλος, Καρακωνσταντάκης 17 (2), Κούτρας 2, Μαναβόπουλος 21, Αγγελόπουλος 5, Δαβάνης 7, Σπυράκος, Διαμαντόπουλος, Τσεκλένης.
Πανελευσινιακός (Καλογήρου): Κυριακόπουλος 8 (2), Ηλιάδης 5 (1), Καράμπελας 6, Μουρατίδης 10 (1), Βούλγαρης 10 (2), Σταθόπουλος 9 (1), Ιωάννου, Πικέας, Δούκας 8, Αναγνωστάκης 14 (2), Ψαρόπουλος 23 (1).