Κεντρική Γ' Εθνική “Ωραίος” Απόλλων Καλαμαριάς, πήρε νέα νίκη με “όπλο” την άμυνα!

“Ωραίος” Απόλλων Καλαμαριάς, πήρε νέα νίκη με “όπλο” την άμυνα!

maccabi apollon kalamarias

Πάρα πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Απόλλων Καλαμαριάς απέναντι στην Μακαμπή κερδίζοντας με σκορ 58-73, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής. Αυτή ήταν η δεύτερη σερί εκτός έδρας νίκη της ομάδας του Γιάννη Τσεσμετζή μιας και είχε προηγηθεί το θετικό αποτέλεσμα κόντρα στον Ζέφυρο. Ο Απόλλων Καλαμαριάς, με εξαίρεση το 7-2 της πρώτης περιόδου, είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και μάλιστα στο τρίτο δεκάλεπτο έφτασε την διαφορά στο +19 (41-60).

Η άμυνα αποτέλεσε “όπλο” για την ομάδα του Τσεσμετζή η οποία έχοντας δεχτεί μόλις επτά πόντους κατά την διάρκεια της τρίτης περιόδου, κατόρθωσε να ξεφύγει στο σκορ και να βάλει τις βάσεις για μια σημαντική νίκη. Η βελτίωση στο αμυντικό κομμάτι είναι εμφανής για τον Απόλλωνα στα τελευταία δύο παιχνίδια, καθώς έχει παθητικό μόλις 59 πόντους (σ.σ. στην κανονική διάρκεια και όχι συμπεριλαμβανομένης της παράτασης με τον Ζέφυρο) ενώ στους προηγούμενους έξι αγώνες πρωταθλήματος είχε παθητικό 79,3 πόντους.

Βάσει του συστήματος αξιολόγησης, πολυτιμότεροι παίκτες του Απόλλωνα Καλαμαριάς στο ματς κόντρα στην Μακαμπή ήταν οι Αγραφιώτης (20 στο ranking), Mαχαιριανάκης (13 στο ranking) και Ακριτίδης (11 στο ranking), ωστόσο σημαντικές βοήθειες έδωσαν κι άλλοι παίκτες, τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά. Στο ξεκίνημα του αγώνα η Μακαμπή προηγήθηκε με 7-2 αλλά το σύνολο του Τσεσμετζή “απάντησε” με ένα σερί 0-10 (7-12). Με πέντε σερί πόντους του Μόρα έγινε το 11-17 και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 17-19.

Στην διάρκεια του δευτέρου δεκαλέπτου ο Απόλλων Καλαμαριάς πήρε αέρα οχτώ πόντων (23-31) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 28-36. Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Τσεσμετζή “ανέβασε” κι άλλο την διαφορά (28-46) παίζοντας εξαιρετικά αμυντικά και στο 30′ ήταν μπροστά με 35-48. Ο Απόλλων Καλαμαριάς έφτασε στο +19 (41-60) στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Μακαμπή μείωσε σε 53-62 λίγο πριν το 38′ και ο Τσιμπής με δύο βολές διαμόρφωσε το 53-64. Το φινάλε του αγώνα βρήκε νικήτρια την ομάδα του Τσεσμετζή με σκορ 58-73.

Δεκάλεπτα: 17-19, 28-36, 35-48, 58-73

ΜΑΚΑΜΠΗ (Κοντός): Παπαμαστοράκης 1, Σκουφέζης 12, Σαμαράς 9 (2) , Πετράκης 11 (3), Μπάδης 5 (1), Σαββίδης 6, Αρούχ 11, Μυζίου 3 (1), Aργυρίου, Χατζηκυριακίδης

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Τσεσμετζής): Αποστόλου, Μαχαιριανάκης 11, Μύθιλλος 5 (1), Τσιμπής 12, Παϊτάρης, Σαμαράς 3 (1), Αγραφιώτης 18 (4), Μόρας 5, Ακριτίδης 12, Αθαναηλίδης 5, Γουναρόπουλος 2