Κεντρική Basket League ΠΑΟΚ ΠΑΟΚ – Βενέτσια 77-76

ΠΑΟΚ – Βενέτσια 77-76

goss 1

Την πέμπτη σερί νίκη του στο Basketball Champions League πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλος του Βορρά, έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, επικράτησε της Βενέτσια με 77-76 στο “Παλατάκι” κι έκανε σημαντικό βήμα για την πρόκρισή του στους “16” του Basketball Champions League.

Οι Θεσσαλονικείς ανέβηκαν στο 5-3 κι έδωσαν συνέχεια στη ξέφρενη πορεία τους σε Ελλάδα κι Ευρώπη. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Γκος με 20 πόντους και μεγάλα σουτ στο φινάλε, ενώ καθοριστικό καλάθι πέτυσε ο Γκάρετ με φόλοου στα 10 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του παιχνιδιού. Από 14 πόντους πρόσθεσαν οι Χρυσικόπουλος και Μορέιρα.

Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισε ο Ουάσινγκτον με 15 πόντους κι 9 ριμπαόυντ, ενώ ο Μπράμος είχε 6 πόντους σε 14 λεπτά συμμετοχής.

Ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε με 25-17 στο 10′ και με 46-37 στο 20′, δείχνοντας ικανός ακόμα και να καλύψει τη διαφορά της ήττας του (10 πόντοι) στο πρώτο παιχνίδι στην Ιταλία. Ωστόσο, ο Δικέφαλος βραχυκύκλωσε στο δεύτερο ημίχρονο, σκόραρε μόλις 9 πόντους στην τρίτη περίοδο κι η Βενέτσια δεν άφησε την ευκαιρία να περάσει ανεκμετάλλευτη, μειώνοντας στον πόντο (55-54).

Οι Ιταλοί ξέφυγαν με 55-61 στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, χάρη σε σερί 7-0, ωστόσο ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση κι έφερε γρήγορα το παιχνίδι στα ίσια (62-62). Ο Γκος κι ο Χρυσικόπουλος βγήκαν μπροστά, με τον πρώτο να πετυχαίνει μία τρίποντη βόμβα με ταμπλό και να βάζει τον Δικέφαλο μπροστά με 73-68 στο 39′.

Ο Γκάρετ πέτυχε ένα κρίσιμο φόλοου (75-70) δέκα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ενώ ο Γκος ήταν ψύχραιμος στις βολές (77-73), με τον Χέινς να διαμορφώνει το τελικό 77-76 με τρίποντο από τα 10 μέτρα στην εκπνοή του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 46-37, 55-54, 77-76.
ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 14 (6/11 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Γκάρετ 5 (6 ριμπάουντ), Γκος 20 (1/3 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τζόουνς 7 (3/10 σουτ, 7 ριμπάουντ), Κόνιαρης 2, Αθηναίου 3, Χάτσερ 7, Μορέιρα 14 (7/9 δίποντα), Σχίζας 2, Τέπιτς, Ζάρας 3.
ΒΕΝΕΤΣΙΑ (Ντε Ραφαέλε): Μπράμος 6 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), ΝτεΝικόλαο, Τζούρι 9 (2), Χέινς 15 (6/15 σουτ), Στόουν 9 (3/8 σουτ, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπιλίγκα 6, Ντέι 6, Ματσόλα 2, Βίντμαρ 4, Γουάσινγκτον 15 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Γουάτ 4.