Κεντρική Basket League Αγώνες Πανιώνιος – Κολοσσός 88-80

Πανιώνιος – Κολοσσός 88-80

oikonomou

Την τρίτη του νίκη στη φετινή Basket League πανηγύρισε ο Πανιώνιος. Η ομάδα του Νίκου Οικονόμου πήρε τον “τελικό” παραμονής, επικρατώντας με 88-80 του Κολοσσού στη Νέα Σμύρνη, για την όγδοη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Ιστορικού με τον Έλληνα τεχνικό στον πάγκο του, με τους Νεοσμυρνιώτες να παίρνουν και μία καλή διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας των δύο ομάδων στο φινάλε της σεζόν. Από την πλευρά τους, οι Ροδίτες έμειναν στη μία νίκη και στην τελευταία θέση της κατάταξης, με τον Κώστα Φλεβαράκη να μην χαμογελάει στο ντεμπούτο του στον πάγκο των “θαλασσί”.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Μπέρι, ο οποίος μέτρησε 26 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Σίνγκλερ (16π.) και Χάρις (15π.). Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισε οι Μαυροειδής (22π.) και Γκιμπς (20π.)

Ο Πανιώνιος έβαλε από νωρίς γερές βάσεις νίκης. Με τον Χάρις να είναι “καυτός” και να πετυχαίνει 12 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Ιστορικός προηγήθηκε με 26-20 και παρά την προσπάθεια του Δημήτρη Μαυροειδή, ο οποίος έβαλε τους γηπεδούχους στα καλάθια, οι Νεοσμυρνιώτες κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά 6 πόντων (45-39) στο ημίχρονο.

Ο Πανιώνιος μπήκε ακόμα πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, ξέφυγε αρχικά με 9 πόντους (54-43), ενώ εκτόξευσε τη διαφορά στους 17 πόντους (62-45) στο 27′, “καθαρίζοντας” ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.

Οι Ροδίτες προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά στην τέταρτη περίοδο και τα κατάφεραν, ρίχνοντας την σε μονοψήφια επίπεδα, δίχως όμως να απειλήσουν τον Πανιώνιο. Τουλάχιστον περιόρισαν την έκταση της ήττας τους στους 8 πόντους, ενόψει και του αγώνα του δεύτερου γύρου.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 45-39, 68-55, 88-80.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Οικονόμου): Παπαντωνίου 3 (1/6 σουτ, 5 ασίστ), Μπέρι 26 (8/11 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τέιλορ 9, Χάρις 15 (4/6 τρίποντα), Σίνγκλερ 16 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Καμαριανός, Δίπλαρος 3 (0/6 σουτ, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντόρσεϊ 4 (5 ριμπάουντ), Καμπερίδης 12 (3).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Φλεβαράκης): Μαυροειδής 22 (7/12 δίποντα, 8/10 βολές, 7 ριμπάουντ), Δημάκος 6, Ντιγκς 11, Γκιμπς 20 (4/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/6 βολές), Πίνκστον 2 (1/9 σουτ), Γεωργάκης 2, Μπιλής, Γεωργαλής 5 (1), Τσούπκοβιτς 8 (2), Μπράουνινγκ 4 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

National League 2 (1ος όμιλος): Τα αποτελέσματα των Play Off

Το πρώτο βήμα έκανε το Αιγάλέω. Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα. Στον 1ο όμιλο, το Αιγάλεω…