Κεντρική Διεθνή Ούνικς Καζάν – Μάλαγα 87-84

Ούνικς Καζάν – Μάλαγα 87-84

Πρίφτης

Είχε… μάτι τελικά ο Ντέιβιντ Μπλατ που ήθελε το καλοκαίρι στον Ολυμπιακό τον νυν γκαρντ της Ούνιξ, Πιέρια Χένρι. Ο Αμερικανός ήταν απολαυστικός στη νίκη της ομάδας του στο ντέρμπι κορυφής του ομίλου με την Μάλαγα με σκορ 87-84.

Αν και στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν λύσεις κυρίως κοντά στο καλάθι με παίκτη-καταλύτη τον Σερμαντίνι με αποτέλεσμα να βρίσκονται μπροστά στο σκορ στην ανάπαυλα(38-44). Στο δεύτερο ημίχρονο με πρωταγωνιστές τους Χένρι και ΜακΚόλουμ το σύνολο του Πρίφτη έφτασε στη νίκη και κάλυψε και τη διαφορά των 2 πόντων του παιχνιδιού στον πρώτο γύρο.

Ο Χένρι είχε 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 3 κλεψίματα με δείκτη αξιολόγησης 34, με τον πρώην παίχτη του Πανιωνίου να τον συμπληρώνει άριστα με 21 πόντους και 6 ριμπάουντ. Ο Κώστας Καϊμακόγλου είχε 0/1 σουτ, 1 ριμπάουντ και 1 λάθος.

Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι πρώην ”ερυθρόλευκοι”, με τον Σερμαντίνι να προσθέτει 22 πόντους και τον Κάιλ Ουίλτζερ να έχει 16,ενώ ο  Ρόμπερτς 9 πόντους με 8 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 38-44, 64-64, 87-84