Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ολυμπιακός – Αναντολού Εφές 88-81

Ολυμπιακός – Αναντολού Εφές 88-81

kostas papanikolaou olympiacos efes

Την Εφές υποδέχτηκε ο Ολυμπιακός με σκοπό να επιστρέψει στις νίκες με σύμμαχο το κοινό του στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής στην Euroleague. Συγκλονιστικό παιχνίδι με ανατροπές στο σκορ, συνεχόμενα καλάθια, και φάσεις γεμάτες ένταση. Επικράτησε ο Ολυμπιακός καθώς άντεξε μέχρι τέλους να βρίσκει λύσεις σε άμυνα και επίθεση και να πετυχαίνει μία σημαντική νίκη με σκορ 88-81 , κόντρα στην Εφές που μοιράζονται την ίδια φιλοδοξία για πλεονέκτημα έδρας.

Καταιγιστικοί οι ”ερυθρόλευκοι” στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, φοβερό σκάουτινγκ από το τεχνικό τιμ του Μπλατ, έκλεισε όλους τους διαδρόμους στην άμυνα και χτύπησε με διαδοχικά καλάθια στο ποστ από Μιλουτίνοφ κυρίως και Πρίντεζη. Έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά με σκορ 25-12 βγάζοντας τρομερή ενέργεια στο παρκέ.

Η Εφές είναι ομάδα υψηλού επιπέδου και η αντίδραση της ήταν άμεση στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το σύνολο του Αταμάν ήταν καταιγιστικό, πέτυχε 34 πόντους στην δεύτερη περίοδο!, με τους Λάρκιν-Μίσιτς να έχουν πετύχει τους 16 από αυτούς. Στο ίδιο διάστημα ο Ολυμπιακός βραχυκύκλωσε κάνοντας 6 λάθη και βρίσκοντας σκορ κυρίως από τον Τουπάν. Οι Τούρκοι έφτασαν την διαφορά στο -2(48-46) με δίποντο στη λήξη του ημιχρόνου από τον Σέιν Λάρκιν.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να δυσκολεύεται στην δημιουργία και στο δεύτερο ημίχρονο, με την Εφές να δείχνει να πατάει καλύτερα και να χτυπάει την άμυνα του Ολυμπιακού με διαδοχικές διεισδύσεις κυρίως του Λάρκιν. Ρεσιτάλ από τον Μίσιτς είχε 2ο πόντους(4 τρίποντα) στο τρίτο δεκάλεπτο αλλά ο Ολυμπιακός άντεξε με μακρινά σουτ από Λε Ντέι και Παπανικολάου, κλείνοντας την περίοδο στο -3(65-68).

Σκληρό παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο, η έδρα μπήκε στην εξίσωση, έσφιξαν οι άμυνες και οι ”ερυθρόλευκοι” έβγαλαν αντίδραση. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με Σπανούλη και Λάρκιν να μονοπωλούν τις επιθέσεις των ομάδων. Κομβικός ο Τουπάν που ”σκότωσε” την άμυνα της Εφές με μακρινά σουτ και έγειρε την πλάστιγγα της νίκης υπέρ του Ολυμπιακού που επικράτησε τελικά με σκορ 88-81.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Τουπάν και Μιλουτίνοφ με 19 και 15 πόντους  αντίστοιχα.

Από τους φιλοξενούμενους ήταν ”καυτοί” οι Μίσιτς και Λάρκιν που πέτυχαν  24 και 20 πόντους  αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα:25-12, 48-46,65-68,88-81

Η στατιστική του αγώνα:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 5 (1/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Τουπάν 19 (2/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 2 ριμπάουντ), Σπανούλης 10 (3/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη), Τίμα, Μιλουτίνοβ 15 (7/7 δίποντα, 1/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο), Στρέλνιεκς 10 (3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 10 (5/9 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 9 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι 10 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα )

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 20 (7/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Μπαλμπάι, Μότουμ 4, Μορμάν 9 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τουντσέρ, Πλάις 4, Μίτσιτς 24 (5/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 1 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη), Άντερσον 8 (1), Ντάνστον 4, Σιμόν 8 (1)