Κεντρική Διεθνή Ολίμπια – Προμηθέας 76-80

Ολίμπια – Προμηθέας 76-80

Σπουδαίο διπλό για τον Προμηθέα στη Σλοβενία. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά πέρασε από τη Λιουμπλιάνα, επικρατώντας της Ολίμπια με 80-76, για την ένατη αγωνιστική του Basketball Champions League. Έπειτα από δύο σερί ήττες στη διοργάνωση, οι Πατρινοί αντέδρασαν, επέστρεψαν στις νίκες (6-3) κι έκαναν σπουδαίο βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν για ακόμα μία αγωνιστική στην Ευρώπη ο Τόνι Μέιερ, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Μπάντζιμ (16π.) και Μπέγκιτς (12π., 13ριμπ.).

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους Πατρινούς. Οι Σλοβένοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 22-15 στην πρώτη περίοδο, ενώ ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (38-26) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, βάζοντας πολύ δύσκολα στην ομάδα του Μάκη Γιατρά.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην στην τρίτη περίοδο. Ο Προμηθέας δεν βελτίωσε την άμυνα του, ωστόσο κατάφερε να φέρει τούμπα το παιχνίδι μέσα από την επίθεση του. Οι Πατρινοί πήραν “φωτιά” κι άρχισαν να εκτελούν τους Σλοβένους τόσο πίσω από τη γραμμή των 6,75 όσο κι από κοντά στο καλάθι, καταφέροντας με επιμέρους σκορ περιόδου (20-34) να περάσουν μπροστά στο σκορ (58-60).

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το φινάλε, με τον Τσαϊρέλη να βγαίνει μπροστά και να βοηθάει τον Μέιερ. Με το σκορ στο 74-76, ο δεύτερος πήγε στις βολές κι ευστόχησε σε από 1 από τις 2, γράφοντας το 74-77, 14 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

Για καλή τύχη του Προμηθέα, ο Μπάτζιμ έβαλε καλάθι και φάουλ, με αποτέλεσμα να διατηρήσει το προβάδισμα (76-77), ενώ στο φινάλε ήταν ψύχραιμος στις βολές (σ.σ. σε αντίθεση με τους Σλοβένους (0/2 βολές ο Σπαν τέσσερα δευτερόλεπτα πριν το τέλος), φτάνοντας στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 38-26 (ημιχ.), 58-60, 76-80.
ΟΛΙΜΠΙΑ ΛΟΥΜΠΛΙΑΝΑ (Νικίτοβιτς): Μπέγκιτς 12 (13ρ.), Τζόουνς 9, Λάζιτς 2, Μέσιτσεκ 2, Σπαν 15 (3), Μπατζίμ 16 (3), Μπούμπνιτς, Ρέμπετς 4, Σάνον 12, Σιμόνοβιτς 4.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Χολ, Λίποβι 10 (2τρ., 7ρ.), Γκίκας 8 (2τρ., 6ασ), Τσαϊρέλης 10 (2), Γερομιχαλός 7, Σαλούστρος 8 (2τρ., 7ρ., 2κλ.), Μέιερ 18 (3τρ., 6ρ.), Όντουμ 10 (1), Μπράουν 4 (2κλ.), Παρκς, Έλις 5.

Προβλήματα για την ΑΕΚ: Οι παίκτες δεν έκαναν προπονήσεις τις τελευταίες μέρες

Νέα προβλήματα για την ΑΕΚ, καθώς οι παίκτες του Ηλία Ζούρου δεν έκαναν ομαδικές προπονήσε…