Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Νταρουσάφακα-Ολυμπιακός 79-75

Νταρουσάφακα-Ολυμπιακός 79-75

48393052 360955161120272 5660290098923569152 n

Ο Ολυμπιακός φιλοξενήθηκε στην έδρα της ουραγού του βαθμολογικού πίνακα, Νταρουσάφακα με σκοπό να εδραιώσει την παρουσία του στην τετράδα, κατακτώντας άλλο ένα ροζ φύλλο αγώνα. Ο Ολυμπιακός ήταν κακός στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, επέστρεψε στα τελευταία λεπτά και το ματς έγινε θρίλερ όμως η τούρκικη ομάδα αποδείχτηκε ψύχραιμη και έφτασε σε μια σπουδαία νίκη με 79-75.

Ο Μπλατ ξεκίνησε τον Γιάνις Τίμα στην βασική πεντάδα όμως δεν κατάφερε να αρπάξει την ευκαιρία και χρεώθηκε πολύ γρήγορα με δύο φάουλ. Ο Ολυμπιακός υπήρξε χαλαρός στην πρώτη περίοδο στην άμυνα και με βιαστικές επιλογές στην επίθεση με συνέπεια ο προπονητής του Ολυμπιακού να καλέσει τάιμ άουτ όταν η Νταρουσάφακα ξέφυγε στο σκορ με 14-9. Η κατάσταση δεν βελτιώθηκε, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το κακό δεκάλεπτο του Ολυμπιακού και στο τέλος του, ήταν μπροστά 24-12

Στην δεύτερη περίοδο η Νταρουσάφακα συνέχισε να αποδίδει ωραίο μπάσκετ και οι ”ερυθρόλευκοι” να είναι σε άλλο… γήπεδο και άνοιξαν την διαφορά στο σκορ(31-14). Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μειώσει την διαφορά αλλά τα 8 λάθη του πρώτου ημιχρόνου και το 1/11 τρίποντα ήταν αποτρεπτικός παράγοντας να πλησιάσει αρκετά και έκλεισε στο -11(42-31).

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου δεν άλλαξαν πολλά, ο Μπλατ συνέχιζε να αλλάζει σχήματα μέχρι να βρει ένα με θετικό πρόσημο αλλά η Νταρουσάφακα με 16 ασίστ και 20/34 δίποντα εκτόξευσε την διαφορά στο +19(58-39). Ο Ολυμπιακός προς το τέλος της περιόδου με χαμηλό σχήμα και μπροστάρηδες Στρελνιεκς, Γκος, Λε Ντέι έκανε αντεπίθεση και μείωσε την διαφορά(60-53).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Νταρουσάφακα είχε τον έλεγχο του αγώνα με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να μπει με αξιώσεις στην διεκδίκηση της νίκης. Όλα άλλαξαν στα τελευταία τρία λεπτά όπου με φοβερή άμυνα οι ”ερυθρόλευκοι” μείωσαν σε 72-69. Οι ομάδες έπαιξαν φάση-φάση, οδηγήθηκαν στην γραμμή των βολών με την Νταρουσάφακα να επικρατεί στο τέλος με 79-75.

Εξαιρετικοί για τους γηπεδούχους οι Ντάγκλας με 19 πόντους και Πέινερς με 16 ενώ από τον Ολυμπιακό ξεχώρισε ο Στρέλνιεκς με 15 πόντους και ο Παπανικολάου με 11.

Τα δεκάλεπτα:24-12,42-31,60-53,79-75.
ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Ερνάκ): ΜακΚάλουμ, Οζμιζράκ, Κοσούτ, Κιντ 8 (2), Οζντεμίρογλου, Σαβάς 6, Μπράουν 7 (1/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Ντάγκλας 19 (8/16 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο), Πέινερς 16 (6/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 9 ριμπάουντ), Ντίμπλερ 5 (1), Έβανς 8 (4/4 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Έρικ 10 (4 ριμπάουντ, 6 λάθη)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 7 (2/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 λάθη), Τουπάν 5 (1), Σπανούλης 7 (3/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 λάθη), Τίμα, Μιλουτίνοβ 6 (2/8 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 15 (4/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βεζένκοβ 2, Πρίντεζης 10 (3/9 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 9 ριμπάουντ), Παπανικολάου 11 (2/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), ΛεΝτέι 12 (4/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ)/

Περισσότερα από Μάριος Κώνστας

Κάτας: «Δείξαμε χαρακτήρα και είμαι υπερήφανος»

Απόλυτα ικανοποιημένος ο Όντετ Κάτας για τη νίκη της Μακάμπι. Ικανοποιημένος για την αντίδ…