Κεντρική Elite League Ηρακλής – Ιωνικός Νικαίας 93-90

Ηρακλής – Ιωνικός Νικαίας 93-90

dimitris kalaitzidis iraklis

Τη μοναξιά της κορυφής, ύστερα από 9 αγωνιστικές, απολαμβάνει ο Ηρακλής. Η ομάδα του Κώστα Μέξα πήρε το ντέρμπι με τον Ιωνικό, επικρατώντας στην παράταση με 93-90 της ομάδας της Νίκαιας κι ανέβηκε στο 8-1. Από την πλευρά του, το σύνολο του Νίκου Βετούλα υποχώρησε στο 7-2 και στη δεύτερη θέση.

Το παιχνίδι ήταν αντάξιο των προσδοκιών του κόσμου που περίμενε να παρακολουθήσει το ντέρμπι κορυφής του συναρπαστικού πρωταθλήματος της Α2. Οι δύο καλύτερες ομάδες της κατηγορίας μπήκαν με τέρμα το γκάζι στο παρκέ, με τα καλάθια να πέφτουν… βροχή και τον ρυθμό να είναι ξέφρενος.

Οι παίκτες του Ηρακλή και του Ιωνικού δεν σταμάτησαν να “βομβαρδίζουν” τα καλάθια, σημειώνοντας 54 πόντους στην πρώτη περίοδο (27-27).  Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να πηγαίνουν χεράκι-χεράκι και τον Ηρακλή να κλείνει το πρώτο ημίχρονο, όντας μπροστά στο σκορ με 48-47, χάρη σε καλάθι του Πολυτάρχου στο φινάλε του δεύτερου δεκαλέπτου.

Οι άμυνες των δύο ομάδων έσφιξαν στην τρίτη περίοδο, με τον Κακαρούδη να κάνει τη ζημιά στους Νικαιώτες με τα σουτ του από μέση απόσταση. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν, πάντως, να κρατήσουν όλους τους υπόλοιπους παίκτες των γηπεδούχων μακριά από το καλάθι και προηγήθηκαν με 61-62 στο φινάλε της τρίτης περιόδου, έπειτα από μία βολή του Τσαγκαράκη.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, με τον Ιωνικό να ξεφεύγει με 71-76 στο 35′, έπειτα από εύστοχο δίποντο του Κατούφα και μία βολή από τον Καράμπουλα, ύστερα από τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Πολυτάρχου για διαμαρτυρία. Ο πολύπειρος γκαρντ κι ο Αθανασούλας αποβλήθηκαν με πέντε φάουλ, με τον Ηρακλή, πάντως, να μην τα παρατάει και να μειώνει σε 76-78, δύο λεπτά πριν το φινάλε.

Με τρίποντο του Καλαϊτζίδη, ο Ηρακλής προσπέρασε στο σκορ (79-78), με τον Σάφτενααρ να γράφει το 79-80Ρουτκάουσκας έγραψε το 81-80, με τον Λιακόπουλο να ευστοχεί σε μεγάλο σουτ και να δίνει και πάλι το προβάδισμα στον Ιωνικό (81-82).

Στην τελευταία επίθεση του Ηρακλή, ο Ρουτκάουσκας πήρε φάουλ, αλλά χτύπησε κι αποχώρησε από το παρκέ, με τον νεαρό Αποστολίδη να αναλαμβάνει να εκτελέσει τις βολές και να ευστοχεί σε 1/2, γράφοντας το 82-82 και στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Ηρακλής αγωνίστηκε χωρίς τους Πολυτάρχου κι Αθανασούλα που αποβλήθηκαν στα μέσα της τέταρτης περιόδου με πέντε φάουλ, αλλά και χωρίς τον Σοκ που τραυματίστηκε στην τελευταία επίθεση του Γηραιού στο παιχνίδι.

Με τρίποντο του Καλαϊτζίδη, ο Ηρακλής προηγήθηκε με 85-82, ο Κατούφας μείωσε σε 85-83 με 1/2 βολές, ενώ ο Δημητριάδης με τρίποντο έγραψε το 85-86. Ο Κακαρούδης αστόχησε σε 2 βολές αλλά και σ’ ένα τρίποντο, αλλά και οι Νικαιώτες ήταν άστοχοι. Με 2/2 βολές του Καλαϊτζίδη, ο Ηρακλής προηγήθηκε με 87-86, με τον Καράμπουλα να γράφει το 87-88 με 2/2 βολές. Ο Ρουτκάουσκας με καλάθι και φάουλ έκανε το 89-88, αστόχησε στη βολή, αλλά πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, με τον Γιαννακίδη να ευστοχεί σε τρίποντο και να γράφει το 92-88, 28 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

Στην επίθεση του Ιωνικού, ο Τσαγκαράκης έκανε κακή πάσα στον Σάφτενααρ, με αποτέλεσμα να χάσουν την κατοχή οι φιλοξενούμενοι. Ο Γιαννακίδης με 1/2 βολές έκανε το 93-88, με τον Μπάτη να γράφει το τελικό 93-90.

Τα δεκάλεπτα: 27-27, 48-47, 61-62, 82-82, 93-90.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Αγγελακόπουλος, Αθανασούλας 6, Σοκ 11 (2), Ρουτκάουσκας 23 (10ριμπ.), Πολυτάρχου 13 (3), Κακαρούδης 23 (1), Αποστολίδης 1, Καλαϊτζίδης 10 (2), Γιαννακίδης 4 (1), Τζουγκαράκης 2.
ΙΩΝΙΚΟΣ (Βετούλας): Βασιλόπουλος 10 (1), Δημητριάδης 15 (1τριπ., 9ριμπ.), Καράμπουλας 15, Μπατής 5 (1), Πετροδημόπουλος, Λιακόπουλος 12, Κομποδιέτας 2, Σάφτενααρ 12, Κατούφας 4, Σαχπατζίδης, Κανονίδης 9 (2), Τσαγκαράκης 6 (1).