Κεντρική Elite League Ιπποκράτης – Χαρίλαος Τρικούπης 74-63

Ιπποκράτης – Χαρίλαος Τρικούπης 74-63

papadopoulos

Τη δεύτερη σερί νίκη του στο πρωτάθλημα της Α2 πανηγύρισε ο Ιπποκράτης Κω. Η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου, μετά το Πευκοχώρι, νίκησε και τον Χαρίλαο Τρικούπη με 74-63 στην Κω, στο παιχνίδι που άνοιξε αυλαία της όγδοης αγωνιστικής, κι ανέβηκε στο 5-3.

Ο νεαρός τεχνικός έκανε το 2/2 στο πάγκο των νησιωτών, έχοντας ξεκινήσει ιδανικά το παρθενικό του ταξίδι στη δεύτερη τη τάξει εθνική κατηγορία.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 18-23 στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο η συνέχεια άνηκε στους γηπεδούχους, οι οποίοι με μία εξαιρετική δεύτερη περίοδο, πήραν τα ηνία του αγώνα (42-37) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με την άμυνα του Ιπποκράτη να τρώει… σίδερα και να επιτρέπει στον Χαρίλαο να σκοράρει μόλις 7 πόντους στην τρίτη περίοδο, το σύνολο του Παπαδόπουλου ξέφυγε με 16 πόντους (60-44 στο 30′), με την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου (σ.σ. έκανε το ντεμπούτο του) να περιορίζει απλά την έκταση της ήττας της στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν και πάλι ο Γιάννης Χατζηνικόλας με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ο Λάανε πρόσθεσε 13 πόντους κι 7 ασίστ, ενώ ο Χαρίσης 10 πόντους κι 8 ριμπάουντ. Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισε ο Τζόρτζεβιτς με 18 πόντους κι 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 42-37, 60-44, 74-63.
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ (Παπαδόπουλος): Λάανε 13 (2), Σκούφης, Τρύπας 3 (1), Ναούμης 5 (1), Καλαμπάκας 9, Ασημακόπουλος 4, Χατζηνικόλας 18 (1), Χαρίσης 10, Μαστόρος 4, Καραθωμάς, Λάμπρου, Δρόσος 8 (1).
ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Καλαμπάκος): Τζόρτζεβιτς 18, Παπαδιονυσίου 10, Ντόβας, Αδαμόπουλος 6, Σταυρόπουλος 1, Χατζηκυριακίδης 4, Ξηρός, Δεμερτζής 6, Αντωνάκης 6 (2), Πολίτης 12 (1).

Περισσότερα σε Elite League

National League 2 (2ος όμιλος): Τα αποτελέσματα των Play Off

Στον τελικό ανόδου πέρασε το Πικέρμι. Αναλυτικά τα αποτελέσματα. Το εισιτήριο για τον τελι…