Κεντρική Γ' Εθνική Γ’ Εθνική: Τα φώτα σε Αιγάλεω κι Ακράτα

Γ’ Εθνική: Τα φώτα σε Αιγάλεω κι Ακράτα

Η Γ΄Εθνική έφτασε στην όγδοη στροφή του πρωταθλήματος και στον πρώτο όμιλο,τα βλέμματα όλων είναι στραμμένα στην συνάντηση γιγάντων ανάμεσα στο Αιγάλεω και τον Ηλυσιακό στο κλειστό “Στ.Βενέτης”, όπου θα τεθούν αντιμέτωποι ο Αντώνης Φώτσης, ο Γιάννης Γκαγκαλούδης, ο Χριστόδουλος Καράβολας, ο Άκης Καλλινικίδης.

Στην συνεχεία η Ακράτα θα προσπαθήσει να βάλει τέλος στην ξέφρενη πορεία που διανύει η Αχαγιά, στο ντεμπούτο του Νίκου Βουρνά στον πάγκο της ομάδας.

Στο μας που ανοίγει την αυλαία της αγωνιστικής η Μεγαρίδα, θα παλέψει για το διπλό στο Ληξούρι, όπου είναι και μονόδρομος, τη στιγμή που ο Ιωνικός ΝΦ αντιμετωπίζει στην Πάτρα τον Έσπερο σε ένα παιχνίδι που κρύβει πολλές παγίδες.

 Κηφισιά και Κεραυνός Αιγίου θα τεθούν αντιμέτωποι με σκοπό μια νίκη “ανάσα” στην βαθμολογία, ενώ το Πέρα θα επιδιώξει την τετάρτη σερί νίκη κόντρα στον Λέοντα.

Τέλος το ντέρμπι παραμονής ανάμεσα στον Άρη και την Καλαμάτα, είναι ιδιαίτερης σημασίας για τις δυο ομάδες, ειδικότερα για τον σύλλογο της Νίκαιας που ψάχνει την πρώτη του νίκη στην κατηγορία.

Η βαθμολογία σε 7 αγώνες:

1) Αιγάλεω 14 (7-0)
2) Μεγαρίδα 13 (6-1)
3) Ιωνικός ΝΦ 13 (6-1)
4) Αχαγιά 13 (6-1)
5) Ηλυσιακός 11 (4-3)
6) Κηφισιά 10 (3-4)
7) Ακράτα 10 (3-4)
8) Πέρα 10 (3-4)
9) Κεραυνός Αιγίου 10 (3-4)
10) Έσπερος Πατρών 9 (2-5)
11) Λέοντας 9 (2-5)
12) Ληξούρι 8 (2-4)*
13) Καλαμάτα 8 (1-6)
14) Άρης Νικαίας 6 (0-6)*

(*) Έχουν έναν αγώνα λιγότερο

Η 8η αγωνιστική:

ΔΑΚ Νίκαιας Πλάτων 17.00 Άρης Νίκαιας-Καλαμάτα Κοτσίμπος-Χατζημάρκος (Τηγάνης)

Ακράτας 17.00 ΑΟ Ακράτας-Αχαγιά 82 Αργυρούδης-Καλογριάς (Μάρκου)

Στ. Βενέτης (κ.θ.) 18.00 Αιγάλεω-Ηλυσιακός Ζακεστίδης-Τηγάνης (Κουλούρης)

Ληξουρίου 14.00 Νέο Ληξούριο-ΝΕ Μεγαρίδας Νάστος-Ντάσης (Κωστής)

Δ. Βικέλας 17.00 ΑΕΝ Κηφισιάς-Κεραυνός Αιγίου Μακρής-Πίπλιος (Φαλούκας)

Παν. Αλεξιώτισσας 17.00 Έσπερος ΑΟΠΑ-Ιωνικός Ν. Φ. Μανδήλας-Σταθόπουλος (Ρόζης)

Βυζαντινό ΑΚ 17.00 ΑΣ Πέρα-Λέοντας 2014 Ξυλάς-Αντωνίου Γ. (Παππάς)

Στο δεύτερο όμιλο της κατηγορίας του Νότου, ο ΟΦΗ έχει δύσκολο έργο απέναντι στον ανεβασμένο ΕΦΑΟΖ, ενώ τα Μελίσια θα προσπαθήσουν να περάσουν το εμπόδιο του Ίκαρου Νέας Σμύρνης, οντάς φαβορί, με τον Αργοναύτη Τριγλίας Ραφήνας να έχει τον ίδιο ρόλο κόντρα στον ΒΑΟΛ Χίου.

Ο Λοκρός Αταλάντης έχει δύσκολο έργο μπροστά του απέναντι στην Χαλκίδα, ενώ το ίδιο ισχύει και για Κορωπί και ΚΑΠ.

Ερμής Σχηματαρίου και Άρης Θήβας καλούνται να υπερασπιστούν τον τίτλο του φαβορί, με Καλλιθέα και Δειλινό αντίστοιχα.

Η βαθμολογία σε 7 αγώνες:

1) ΟΦΗ 14 (7-0)
2) Μελίσσια 13 (6-1)
3) Αργοναύτης Τριγλίας Ραφήνας 12 (5-2)
4) ΕΦΑΟΖ 12 (5-2)
5) Λοκρός Αταλάντης 10 (4-2)*
6) Κορωπί 10 (3-4)
7) Ερμής Σχηματαρίου 10 (3-4)
8) ΚΑΠ 10 (3-4)
9) Ίκαρος Νέας Σμύρνης 10 (3-4)
10) ΒΑΟΛ Χίου 9 (3-3)*
11) Άρης Θήβας 9 (2-5)
12) ΑΕΕΠ Χαλκίδα BC 9 (2-5)
13) Καλλιθέα 9 (2-5)
14) Δελινό 7 (0-7)

(*) Έχουν έναν αγώνα λιγότερο

Η 8η αγωνιστική:

Γ. Παπασιδέρης 17.00 ΓΣ Κορωπίου-ΚΑΠ Γεράνιος-Αντωνιάδης (Σαμαρτζή)

Ζωγράφου 17.00 ΕΦΑΟ Ζωγράφου-ΟΦΗ Καμήτσος-Φάκαρος (Μπουρνάς)

Μελισσίων 17.00 ΚΑΟ Μελισσίων-Ίκαρος Ν. Σμύρνης Παπαδόπουλος Χ.-Κοτσώνης (Λιμνιάτης)

Ραφήνας 15.00 Αργοναύτης Τριγλ. Ραφ.-Βούρειος ΑΟΛ Χίου Κουτσοδήμος-Μπακετέα (Κώτσης)

Σχηματαρίου 17.00 Ερμής Σχηματαρίου-Καλλιθέα Ρόδου Ελ Ανύ-Παπαδημητρόπουλος (Σταμάτης Φ.)

Λίντο 17.00 Δειλινό-Άρης Θήβας Μπούκας-Μαρτινάκος (Ευαγγελινός)

Χαλκιά-Αναστασιάδη 17.00 ΑΕ Έξω Παναγίτσας-Λοκρός Αταλάντης Τσάτσης-Μελισσάρης (Δεσάρτης)

 

 

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από Γιάννης Μαστρογιάννης
Περισσότερα σε Γ' Εθνική

Δειτε επισης

Διαιτητές-Κομισάριοι Γ’ Εθνικής Ανδρών (2η αγωνιστική)

Οι διαιτητές και οι κομισάριοι της 2ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής Ανδρών, είναι: 1ος Όμιλο…