Κεντρική Γ' Εθνική Είχε τεράστια θέληση ο Απόλλων Καλαμαριάς και “άρπαξε” την νίκη στην παράταση!

Είχε τεράστια θέληση ο Απόλλων Καλαμαριάς και “άρπαξε” την νίκη στην παράταση!

zefiros apollon

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε ο Απόλλων Καλαμαριάς απέναντι στον Ζέφυρο, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής. Η ομάδα του Γιάννη Τσεσμετζή, που βρέθηκε να χάνει με 55-49 λίγο πριν ολοκληρωθεί η κανονική διάρκεια του παιχνιδιού, επικράτησε εκτός έδρας με σκορ 65-67 δείχνοντας μεγάλα ψυχικά αποθέματα προς το τέλος του αγώνα ο οποίος οδηγήθηκε στην παράταση με ένα τρομερά δύσκολο εύστοχο τρίποντο του Θάνου Τσιμπή. Ο τελευταίος στα 2,5 δευτερόλεπτα πριν την λήξη της κανονικής περιόδου διαμόρφωσε το 60-60 και στο έξτρα πεντάλεπτο ο Απόλλων Καλαμαριάς πήρε το θετικό αποτέλεσμα. Τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη “μοιράστηκαν” οι Βαγγέλης Μαχαιριανάκης και Ηλίας Μόρας που συγκέντρωσαν 22 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Στο ξεκίνημα του αγώνα η ομάδα του Γιάννη Τσεσμετζή δεν άφησε τον Ζέφυρο να βρει ρυθμό (ήταν άποντος στα πρώτα 4′) και προηγήθηκε με 11-12. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 14-12 ενώ στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +5 (29-24) και πήραν αέρα οχτώ πόντων (32-24) με την λήξη του ημιχρόνου. Ο Απόλλων “αντέδρασε” και παίρνοντας βοήθειες από τον Μαχαιριανάκη (σε εκείνο το σημείο πέτυχε επτά σερί πόντους) βρέθηκε ξανά σε θέση οδηγού (33-35). Στο 30′ το σκορ ήταν 44-44.

Ο Ζέφυρος προς το τέλος της τέταρτης περιόδου είχε ένα +6 (55-49) αλλά οι παίκτες του Τσεσμετζή έδειξαν μεγάλη θέληση να “γυρίσει” το ματς και στα 13” πριν το τέλος της κανονικής περιόδου ο Τσιμπής μείωσε σε 58-57. Οι γηπεδούχοι ευστόχησαν σε δύο βολές (60-57) και στα 2,5 δευτερόλεπτα πριν λήξει το παιχνίδι, ο Τσιμπής πέτυχε απίθανο τρίποντο “στέλνοντας” τον αγώνα στην παράταση (60-60). Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Ζέφυρος προηγήθηκε με 63-60 όμως η συνέχεια ανήκε στον Απόλλωνα Καλαμαριάς.

Ο Μύθιλλος διαμόρφωσε το 64-66, στα 9” πριν το τέλος του παιχνιδιού έγινε το 65-66 και ο Σαμαράς ευστόχησε σε μια βολή κάνοντας το 65-67. Στην τελευταία επίθεση ο Ζέφυρος προσπάθησε να ισοφαρίσει, αλλά δεν το κατάφερε με αποτέλεσμα ο Απόλλων Καλαμαριάς να πανηγυρίσει μια σημαντική νίκη!

Δεκάλεπτα: 14-12, 32-24, 44-44, 60-60 (κ.α.), 65-67 (παρ.)

ΖΕΦΥΡΟΣ (Αλεξανδρίδης): Μυτιληναίος 4 (1), Καλπακτσίδης 2, Ματενίδης 10 (1), Γιαννάκης, Τσάμογλου, Καναράς 2, Τσιόγκας 28, Βούλγαρης 3 (1), Ζωγράφος, Τσιούντος 12 (1), Πάρος, Μάρκου 4 (1)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Τσεσμετζής): Κουκουλίδης 2, Αποστόλου, Μαχαιριανάκης 26 (1), Μύθιλλος 2, Τσιμπής 9 (2), Σαμαράς 4 (1), Αγραφιώτης 9 (1), Μόρας 9, Ακριτίδης 2, Αθαναηλίδης 4, Γουναρόπουλος

Περισσότερα από Γιάννης Μαστρογιάννης
Περισσότερα σε Γ' Εθνική

National League 2 (4ος όμιλος): Τα αποτελέσματα των Play Off

Στα ημιτελικά της National League 2 πέρασε η Καστοριά. Σπουδαία νίκη για την Καστοριά, η ο…