Κεντρική Α1 ΑΕΚ Χάποελ Ιερουσαλήμ – ΑΕΚ 70-83

Χάποελ Ιερουσαλήμ – ΑΕΚ 70-83

Τη μοναξιά της κορυφής του ομίλου της στο Basketball Champions League απολαμβάνει η ΑΕΚ μετά τη νίκη της κόντρα στη Χάποελ Ιερουσαλήμ με 83-70. Η Ένωση είχε τάσεις αυτοκτονίας στην τελευταία περίοδο, αλλά τελικά κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα της και να πάρει την έβδομη της νίκη σε οχτώ παιχνίδια. Κορυφαίος για την Ένωση ο Μάλκολμ Γκρίφιν, που σημείωσε 25 πόντους.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς και γρήγορα κατάφερε να αποσπαστεί στο σκορ. Η Ένωση μπήκε δυνατά σε άμυνα και επίθεση και με τρίποντο του Ντούσαν Σάκοτα προηγήθηκε με 16-6. Η Ένωση συνέχισε να είναι εξαιρετική επιθετικά και στο πρώτο δεκάλεπτο πέτυχε 29 πόντους και κράτησε σταθερά τα ηνία του σκορ (22-29).

Η “Βασίλισσα” συνέχισε να έχει τον έλεγχο του ματς (24-32), αλλά μετά το δεύτερο λεπτό της δεύτερης περιόδου η Χάποελ Ιερουσαλήμ έκανε την αντεπίθεση της. Οι γηπεδούχοι “έτρεξαν” σερί 7-0 και πλησίασαν στον έναν πόντο (31-32). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ, με την ΑΕΚ να έχει ένα μικρό προβάδισμα πέντε πόντων (43-48).

Η Ένωση, όπως και στο ξεκίνημα του ματς, μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με σερί 7-0 εκτόξευσε τη διαφορά στους 12 πόντους (43-55). Η ΑΕΚ δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα στη συνέχεια και κράτησαν εύκολα τη διψήφια διαφορά, που είχαν χτίσει (47-58). Οι γηπεδούχοι, όμως, στα τελευταία λεπτά της περιόδου αντέδρασαν και μείωσαν σε 61-56.

Η Χάποελ Ιερουσαλήμ συνέχισε το σερί της και στο τέταρτο δεκάλεπτο και με πέντε συνεχόμενους πόντους έφερε το ματς στα ίσια (61-61). Η ΑΕΚ σοβαρεύτηκε και με ένα σερί 11-2 κατάφερε να πάρει μία διαφορά ασφαλείας (63-72). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά, αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή και η Ένωση πήρε τη νίκη με 83-70.

Τα δεκάλεπτα: 22-29, 43-48, 56-61, 83-70
Χάποελ Ιερουσαλήμ (Κάτατσε): Μπλατ 9 (2), Μπράουν 13 (2), Μπάτλερ 1, Φελντέιν 16 (2), Τόμας 13 (11 ριμπάουντ), Ελιάχου 4, Οχαγιόν 3, Όουενς 2, Στουντεμάιρ 8
ΑΕΚ (Μπάνκι): Γκρίφιν 23 (3), Χάντερ 16, Λαρεντζάκης 8 (2), Ματσιούλις 8, Σαντ Ρος 13 (2), Μωραΐτης, Ράταν Μέις, Ρόμπερσον 1, Σάκοτα 12 (2), Τσαλμπούρης