Κεντρική Basket League Αγώνες Άρης – Χολαργός 58-59

Άρης – Χολαργός 58-59

aris holargos pic

Τεράστια νίκη του Χολαργού… Με καλάθι του Αγκμπελέσε στα 3” πριν το τέλος του αγώνα η ομάδα του Λυκογιάννη κέρδισε τον Άρη με 58-59. Οι Θεσαλονικείς προηγήθηκαν μέχρι 17 πόντους, όμως ο Χολαργός βρήκε τις λύσεις και πανηγύρισε το θετικό αποτέλεσμα.

Ο Άρης προηγήθηκε με 6-2 και ο Γιάνκοβιτς ισοφάρισε (6-6). Το 10-6 έγινε από τον Μπελ ο οποίος πέτυχε τρίποντο και φάουλ (14-6) ξεσηκώνοντας τους φίλους των “κιτρίνων”. Μετά το 14-10 από τον Αγκμπελέσε, ο Άρης έκανε ένα σερί 6-0 και έτσι βρέθηκε στο +10 (20-10). Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 22-10 με καλάθι του Σλαφτσάκη (πολύ καλός ήταν ο Μπελ με 9 πόντους).

Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο (25-10) ενώ ο Νταλό διαμόρφωσε το 27-12. Ο Χολαργός δεν μπορούσε να βρει ρυθμό (29-14) και ο ΜακΓκι “έγραψε” το 31-14 (16′). Οι φιλοξενούμενοι στην συνέχεια βελτιώθηκαν και βρέθηκαν στο -9 (31-22), ο Μπελ (11 πόντους) ξεκόλλησε τους “κίτρινους” (33-22) ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 36-27.

Ο Χολαργός μείωσε σε 36-31 και με το σκορ στο 36-34, ο Καστρίτης πήρε τάιμ άουτ. Μετά από σχεδόν 5′ στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης σκόραρε με καλάθι του Τζόουνς (38-34). Ο Σλαφτσάκης ήταν ο υπεύθυνος για το 40-34 και ο Τάλτον διαμόρφωσε το 41-37. Η διαφορά έπεσε κι άλλο (41-39) ενώ οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά (41-42). Ο Μπελ έδωσε την λύση (44-42) και στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης ήταν στο +2 (44-42).

Ο Βεργίνης ευστόχησε για τρεις, ο Τάλτον απάντησε με τον ίδιο τρόπο (47-45) και ο Σλαφτσάκης κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ (48-45). Ο Κάιζερ κάρφωσε (50-45), ακολούθησε τρίποντο του Φιτζπάτρικ (50-48) ενώ ο Μποχωρίδης έκανε το 52-48. Το 54-50 έγινε από τον Βεργίνη και ο Σπυριδωνίδης “χτύπησε” από τα 6.75 (54-53).

Ο Φιτζπάτρικ έβαλε τον Χολαργό σε θέση οδηγού (54-55), ο Φλιώνης πέτυχε δύσκολο καλάθι (56-55) στο 39′ ενώ ακολούθησε λάθος από τους φιλοξενούμενους. Στα 36” πριν την λήξη του αγώνα -μετά από κλέψιμο- ο Λοβ στον αιφνιδιασμό έκανε το 56-57 και στα 23” ο Μποχωρίδης κέρδισε φάουλ (58-57). Στα 3” ο Αγκμπελέσε διαμόρφωσε το 58-59 ενώ στην τελευταία επίθεση ο Βεργίνης αστόχησε για τρεις και ο Χολαργός πήρε ένα μεγάλο “διπλό”.

Δεκάλεπτα: 22-10, 36-27, 44-42, 58-59

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Φλιώνης 5 (1), Μποχωρίδης 4, ΜακΓκι 10, Μπελ 14 (2), Χάρις, Σλαφτσάκης 8 (1), Βεργίνης 8 (2), Τζόουνς 4, Νταλό 2, Κάιζερ 3

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Κώττας 2, Φιζπάτρικ 5 (1), Γιάνκοβιτς 6, Τάλτον 7 (2), Χόκινς 7 (1), Καμπερίδης, Σπυριδωνίδης 5 (1), Σκουλίδας 3 (1), Οκερεαφόρ, Αγκμπελέσε 10, Λοβ 14 (1)

Περισσότερα από Νίκος Δραγόλιας

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…