Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αναντολού Εφές – Ρεάλ Μαδρίτης 82-84

Αναντολού Εφές – Ρεάλ Μαδρίτης 82-84

rodrigue beaubois anadolu efes real madrid

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε μία μεγάλη ανατροπή κόντρα στην Αναντολού Εφές και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 84-82 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα. Οι Ισπανοί στο τέλος της τρίτης περιόδου ήταν πισω με 14 πόντους, αλλά κατάφεραν να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή και να παρουν ένα σπουδαίο διπλό.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο και καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ (23-23). Στη δεύτερη περίοδο η Εφές ανέβασε την απόδοση της και κατάφερε να πάρει τα ηνία του σκορ (52-45).

Η τουρκική ομάδα συνέχισε την εκπληκτική της εμφάνιση και στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν με επί μέρους σκορ 22-15 ανέβασε τη διαφορά και προηγήθηκε για πρώτη φορά με πάνω από 10 πόντους (74-60). Η Ρεάλ “ξύπνησε” στην τελευταία περίοδο και με σερί 17-7 μείωσε σε 81-77.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την αντεπίθεση τους και μείωσαν στον έναν πόντο με βολές του Ρούντι (82-81), ενώ ο Σέρχιο Γιουλ αστόχησε σε τρίποντο και έχασε την ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Ισπανός τελικά κατάφερε να βάλει μπροστά τη Ρεάλ, καθώς με δύο βολές έκανε το 83-82 17” πριν το τέλος.

Ο Μίσιτς αστόχησε σε τρίποντο 7” πριν το φινάλε και ο Ρούντι με μία βολή διαμόρφωσε το τελικό 84-82.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 52-45, 74-60, 82-84
Αναντολού Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 14 (2), Μπομπουά 7, Μπαλμπάι 3 (1), Μότουμ 2, Μόερμαν 19 (3), Πλάις 13 (1), Μίσιτς 16 (3), Άντερσον 3 (1), Ντάνστον 4, Σιμόν 2
Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ, Ράντολφ 6 (2), Ρούντι 6 (1), Καμπάτσο 9 (2), Αγιόν 20, Κάρολ 3 (1), Ταβάρες 7, Γιουλ 12 (2), Ντεκ 3, Τόμπκινς 10 (2), Τέιλορ 8 (2)

Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 89-77

Ο Χάουαρντ έδωσε το εισιτήριο στη Μπασκόνια για την πρόκριση. Η Μάρκους Χάουανρτ έκανε ότι…