Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αναντολού Εφές – Μπούντουτσνοστ 106-68

Αναντολού Εφές – Μπούντουτσνοστ 106-68

rodrigue beaubois anadolu efes buducnost

Χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα η Αναντολού Εφές κέρδισε εύκολα την Μπούντουτσνοστ με 106-68 στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα. Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν για ένα ημίχρονο (49-41), αλλά στη συνέχεια παρασύρθηκαν από την τουρκική ομάδα. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ροντρίγκ Μπομπουά, που σημείωσε 22 πόντους.

Η Εφές μπήκε πολύ δυνατά και γρήγορα πήρε ένα προβάδισμα επτά πόντων (15-8). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν στους 3 (19-16), αλλά οι Τούρκοι και πάλι κατάφεραν να πάρουν μία καλή διαφορά (29-20). Η ίδια εικόνα παρέμεινε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να κρατούν σταθερά τα ηνία του σκορ (49-41).

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ήταν εντυπωσιακή. Οι παίκτες της Εφές σε δέκα λεπτά κατάφεραν να πετύχουν 32 πόντους και να δεχτούν μόλις 12, με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευτεί στους 28 (81-53). Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι και οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 106-68.

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 49-41, 81-53, 106-68
Αναντολού Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 2, Μπομπουά 22 (5), Μπαλμπάι 2, Μπίρσεν 4, Μότουμ 17 (2), Μόερμαν 13 (1), Τάνκερ, Πλάις 8, Μίσιτς 7 (1), Άντερσον 8 (2), Ντάνστον 8, Σίμον 15 (2)
Μπούντουτσνοστ (Ντζίκιτς): Τζάκσον 11, Σέχοβιτς 7 (2), Κλαρκ 21 (3), Μπάροβιτς, Κλαρκ Κότι 12 (1), Σέχοβιτς Σιντ 2, Γκόρντιτς 2, Νίκολιτς, Όμιτς 2, Πόποβιτς 9 (1), Νίκολιτς Ντανίλο 2