Κεντρική Β' Εθνική Β΄Εθνική: Τα αποτελέσματα του Νότιου ομίλου

Β΄Εθνική: Τα αποτελέσματα του Νότιου ομίλου

glaukos glafkos

Μία πολύ σημαντική εντός έδρας νίκη πανηγύρισε ο Γλαύκος, καθώς κέρδισε στην Πάτρα τον Παπάγου με 67-63 στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής του Νότιου ομίλου της Β΄Εθνικής Κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι αν και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν πίσω με 55-46, κατάφεραν να κάνουν μία μεγάλη ανατροπή και να πάρουν τη δεύτερη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Τη νίκη της αγωνιστικής πήρε το Παγκράτι, το οποίο νίκησε εντός έδρας τον Δούκα με 82-80 και τον υποχρέωσε στην πρώτη του ήττα. Οι γηπεδούχοι για τρία δεκάλεπτα είχαν τον πλήρη έλεγχο στο ματς και είχαν διψήφιο προβάδισμα (63-50). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στην τελευταία περίοδο, πλησίασαν στο σκορ, αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πήρε ο Οίακας Ναυπλίου, ο οποίος “διέλυσε” τον Πρωτέα Βούλας με 90-70. Οι φιλοξενούμενοι από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο έδειξαν τις διαθέσεις τους, καθώς προηγήθηκαν με 29-18. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν σε κανένα σημείο του ματς και υπέστησαν τη βαριά ήττα.

Μεγάλο διπλό πήρε και ο ΚΑΟ Κορίνθου. Ο ΚΑΟΚ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στη Πεντέλη και κέρδισε με 75-60 παίζοντας εκπληκτική άμυνα. Οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο ημίχρονο (28-33), καθώς στην τρίτη περίοδο βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 18 πόντους και δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν.

Τη δεύτερη τη νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Ένωση Ιλίου, καθώς κέρδισε τον Πανελευσινιακό εντός έδρας με 67-65. Η ομάδα της Ελευσίνας μέχρι και τα μέσα της τέταρτης περιόδου είχαν τα ηνία του σκορ, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής, η Δάφνη Δαφνίου ήταν η μεγάλη νικήτρια, καθώς κέρδισε τον Έσπερο Καλλιθέας με 74-63. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μόνο στα χαρτιά, καθώς οι γηπεδούχοι μετά το πρώτο δεκάλεπτο (21-20) πήραν διψήφιο προβάδισμα (40-26) και δεν δυσκολεύτηκαν να το κρατήσουν μέχρι και το φινάλε της αναμέτρησης.

Στις νίκες επέστρεψε ο Τρίτωνας, ο οποίος νίκησε εκτός έδρας τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου με 85-78. Ο Πανερυθραϊκός φαίνεται πως πήρε φόρα, καθώς πήρε τη δεύτερη του συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα. Η ομάδα της Νέας Ερυθραίας κατάφερε να κερδίσει στην παράταση τον Μανδραϊκό με 106-98 σ΄ένα πραγματικό ντέρμπι.

• Δάφνη Δαφνίου – ΠΟΚ Εσπερος 74-63
  • Πανερυθραϊκός – Μανδραϊκός 106-98 (90-90 κ.α.)
  • Κρόνος Αγ. Δημητρίου – Τρίτωνας 78-85

ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ – ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 67-65
Τα δεκάλεπτα: 14-14, 30-33, 51-55, 67-65
Ένωση Ιλίου (Κτιστάκης): Παπαγεωργίου 4, Μπέλλας Γ. 6(1), Τσακίρης 12(2), Φουντάς 9(1), Πανουσόπουλος 2, Μπολάτογλου 2, Μπέλλας Οδ. 18(1), Μανταλβάνος 12, Γεροκώστας 2, Τσιουμπρής, Τσόλης, Τσόλκας
Πανελευσινιακός (Καλογήρου): Κυριακόπουλος 8(2), Ηλιάδης 6(2),Μουρατίδης 4, Βούλγαρης 12(3), Σταθόπουλος 4, Δούκας 8, Αναγωνστάκης 11(1), Ψαρόπουλος 12(2), Καράμπελας, Ιωάννου, Πικέας, Φέιζο

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ – ΟΙΑΞ ΝΑΥΠΛΙΟΥ 70-90
Δεκάλεπτα: 18-29, 29-50, 52-71, 70-90
Πρωτέας Βούλας (Βλάχος): Ματαλιωτάκης 6, Κυριλής 10 (2), Ματσάγγος 8 (2), Μόρφης, Φιλίππου, Αγγελόπουλος 10 (1), Παπαδάκης 4, Παπαρέγκας 12 (2), Αυγενικός 9 (1), Γάργαλης, Καματερός
Οίαξ Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Ραζής, Κουμπούρας 15 (1), Πασολάρι, Πελεκάνος 19 (4), Παπαντωνίου 21 (5), Χάσα, Γεωργιάδης 10 (1), Σκορδάς 4, Αναγνωστόπουλος 16, Ευστρατίου, Τσούχλης,

ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ – ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 74-63
Δεκάλεπτα: 21-20, 40-26, 61-50, 74-63
Δάφνη Δαφνίου (Κωνσταντινίδης): Καννάς 7 (1), Γκάτζο 4, Κουφόπουλος 3 (1), Γοργόνης 10 (1), Καραμπάτσος 6 (1), Ψημίτης 5 (1), Σαλέχ 4, Δομπρογιάννης 10 (2), Μουστόπουλος 5, Παπαδιονυσίου 7 (1), Τάταρης 13, Αρνόκουρος
Έσπερος Καλλιθέας (Μάντζαρης): Σκουλούδης 15, Βάρσος 2, Χατζηκίδης 5 (1), Καρλάφτης 2, Θεοδοσίου, Παπαφλωρατος 18 (3), Βλασσόπουλος 7, Χαρούνι κλ. 4, Γραμματικος 9 (2), Χαρούνι Ν. 1, Κοντραφούρης, Μούτσα Μπουρτσουκλής 5.

ΓΛΑΥΚΟΣ – ΠΑΠΑΓΟΥ 67-63
Δεκάλεπτα: 19-15, 32-37, 46-55, 67-63
Γλαύκος (Μυριούνης): Μοσχοβάκης 16 (2), Σερέτης 11 (1), Βανδώρος, Εφέπουλος, Καρακωνσταντάκης 6 (1), Κούτρας 4, Μαναβόπουλος 17, Αγγελόπουλος 8, Δαβάνης 6, Σπυράκος, Διαμαντόπουλος.
Παπάγου (Κατσούνης): Παπαζήσης, Πίνης 11 (3), Πρισκομάτης, Λεκάκης 4, Χρυσός 17 (1), Κουτρούλιας 9, Παπαπέτρου 3 (1), Γιαννίκος, Αγγελόπουλος 8, Ζώρζος 11, Μάνδαλος

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ 106-98 (90-90 κ.δ.)
Δεκάλεπτα: 21-24, 49-49, 74-69, 90-90 (κ.δ.), 106-98 (παρ.)
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 20, Στογιάνοβιτς 6, Καλλιανιώτης 4, Ντουζίδης 2, Σκάνδαλος 30, Γιαουρτόγλου 16 (1), Γεωργιάδης 3 (1), Στάθης 10, Αντωνίου 4 (1), Καστανιώτης, Ματζιώρης 11 (1), Σπάχια.
Μανδραϊκός (Κουστένης): Βασιλόπουλος 4, Σιμιτζής 9 (1), Γεωργοπαπαδάκος Σ. 18 (5), Δέδες 25 (3), Γκαϊντάσοβ 10, Σεργιένκο 4, Κοπακάκης 2, Χάλαρης 14, Φωτόπουλος, Γεωργοπαπαδάκος Ν. 12.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΔΟΥΚΑΣ 82-80
Δεκάλεπτα: 28-18, 45-34, 63-50, 82-80
Παγκράτι (Λιόγας): Τζιβελέκας 15 (1), Κούτρας 4, Κατωπόδης 3 (1), Λυτόπουλος 9, Φωτίου 13 (2), Δερμιτζάκης 13, Δόξας, Ροδοστόγλου 10, Μπένος 15
Δούκας (Χούμπαυλης):Παππάς 36 (2), Δενδρινός, Μποχωρίδης 7 (2), Βουγιούκας 5, Ευστρατίου, Γκίνης 2, Ξύδης 7 (1), Τσιτσιγιάννης, Δραγάτης 2, Πέτς 10 (1), Λάκκας 2, Αποστολίδης 2

ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ – ΤΡΙΤΩΝΑΣ 78-85
Δεκάλεπτα: 17-14, 33-39, 51-65, 78-85
Κρόνος Αγ.Δημητρίου (Καρακώστας): Τσάβος, Στραγανιώτης 3, Κεφαλάς 4, Ξιούρας, Ζαραϊδώνης 9, Βούζας 11 (1), Κόης 14 (2), Σολωμός 15, Καρακεχαγιάς 16 (2), Στέφος 6, Ανδρέατος
Τρίτωνας (Μιχελάκος): Τσούτσος 11, Ύμερι, Ψαρόπουλος 15 (1), Καλατζής 12 (2), Σπυριδάκης, Ντίμπ 8, Νικολακόπουλος 9, Δαμινάκος, Μαλτέσιος 16, Δόρλης, Κουκουνιάς 14, Βερτούδος.

ΠΕΝΤΕΛΗ – ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ 60-75
Δεκάλεπτα: 21-24, 28-33, 40-58, 60-75
Πεντέλη (Χαρτοματσiδης): Μπούτρης 6(1), Γεωργακόπουλος 6 (1), Λίτσος 16 (4), Αποστολόπουλος 4, Κούσουλας 2, Καρούζος 3 (1), Μπέλη 14 , Κουκάκης, Μπίγγος, Σαλτουρίδης 2, Τάγαρης 7, Νάσσης.
ΚΑΟ Κορίνθου (Νικητόπουλος): Γεωργίου 4 (1), Σακελλαράκης 2, Μακρής 33 (7), Θεοδωρίδης, Κεφαλάς 10 (1), Μπαλης, Περρωτής12, Πράττης, Κωνσταντίνου 7 ( 1), Τασσιόπουλος 3 (1), Αρσένης 4.

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…