Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ζαλγκίρις 99-97

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ζαλγκίρις 99-97

sergio rodriguez cska moscow eb17

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είδε τον χάρο με τα μάτια της, αλλά το φονικό ένστικτο του Σέρχι Ροντρίγκες και η αστοχία του Ουόλτερς στα σουτ της νίκης, χάρισαν τη νίκη (99-97) στην παράταση στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη επί της Ζαλγκίρις στη Μόσχα, για την όγδοη αγωνιστική της Euroleague.

Οι Ρώσοι διατηρήθηκαν με τα χίλια ζόρια αήττητοι (8-0), ενώ οι Λιθουανοί γνώρισαν την πρώτη εκτός έδρας ήττας τους κι υποχώρησαν στο 3-5.

Η Ζαλγκίρις πραγματοποίησε πολύ μεγάλη εμφάνιση στη Μόσχα, είχε τον έλεγχο του αγώνα καθ’ όλη τη διάρκεια του κι έφτασε μία ανάσα από τη νίκη, όταν και προηγήθηκε με 71-80, λίγα λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα. Ο “φονιάς” Ροντρίγκες, με δύο σερί τρίποντα, έκανε το 84-84.

Ο Ουόλτερς έβαλε και πάλι μπροστά τη Ζαλγκίρις (84-86), ωστόσο ο Ροντρίγκες απάντησε απέσως για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη (86-86, 25” για το τέλος). Στην τελευταία επίθεση της κανονικής περιόδου ο Ουόλτερς αστόχησε για τη Ζαλγκίρις.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στην παράταση. Με το σκορ στο 97-97, ο Κλάιμπερν ευστόχησε σε δύο βολές κι έγραψε το τελικό 99-97, με τον Ουόλτερς να αστοχεί στο τρίποντο της νίκης.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Σέρχι Ροντρίγκες με 24 πόντους, ο Χίγκινς πρόσθεσε 23, ενώ ο Κλάιμπερν είχε 15 πόντους και 13 ριμπάουντ. Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισε ο Καβαλιάουσκας με 19 πόντους κι 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 37-38, 59-60, 86-86 (κ.α.), 99-97.

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…