Κεντρική Basket League ΠΑΟΚ Τενερίφη – ΠΑΟΚ 65-66

Τενερίφη – ΠΑΟΚ 65-66

xrisikopoulos paok 1

Εκμεταλλευόμενος το κακό παιχνίδι που έκανε η Τενερίφη (ως το 30′ είχε σουτάρει 29 τρίποντα) και την “τρελή” απόδοση που “έπιασε” ο Λίνος  Χρυσικόπουλος (6/7 τρίποντα και συνολικά 24 πόντους) ο ΠΑΟΚ επικράτησε της ισπανικής ομάδας με 65-66. Ετσι o “Δικέφαλος” πήρε μια σημαντική νίκη σε ό,τι αφορά την πορεία του στο Champions League (ήταν το τέταρτο σερί θετικό αποτέλεσμα στην Ευρώπη).

O ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 4-7 ενώ ο Κόνιαρης έκανε το 4-10. Η διαφορά “πήγε” στο +9 (4-13) για τον “Δικέφαλο”, ο Αμπρομάιτις “ξεκόλλησε” την Τενερίφη (7-13) και ο Χρυσικόπουλος ευστόχησε στο τρίτο τρίποντό του (7-16). Το 9-19 έγινε από τον Κόνιαρη (5/7 τρίποντα η ελληνική ομάδα) και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 12-19.

Η Τενερίφη μείωσε σε 19-21, ο Χάτσερ ήταν ο υπεύθυνος για το 21-26 και ο ΜακΦάντεν ισοφάρισε (26-26) στο 15′. Οι Ισπανοί πέρασαν μπροστά (33-30), με τον ΠΑΟΚ να μην έχει την ίδια… εντυπωσιακή ευστοχία στα τρίποντα όπως στο πρώτο δεκάλεπτο και αυτό να κοστίζει ενώ ο Μορέιρα έκανε το 33-32 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου (πρώτος σκόρερ από την Τενερίφη ο ΜακΦάντεν με 10 πόντους).

Ο Μπεϊράν “χτύπησε” από τα 6.75 (36-32), ο ΠΑΟΚ “αντέδρασε” (36-38 και 41-45) ενώ στους Ισπανούς δεν “έβγαινε” το παιχνίδι με τα πολλά τρίποντα. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 42-48 υπέρ των “ασπρόμαυρων” (ως το 30′ οι γηπεδούχοι είχαν σουτάρει ήδη 29 τρίποντα).

Η Τενερίφη βρέθηκε στο -2 (46-48), ο Αθηναίου σκόραρε για τρεις (46-51) και στο 33′ οι Ισπανοί μείωσαν στον πόντο (50-51). Ο Χρυσικόπουλος, που έμοιαζε ασταμάτητος (6/7 τρίποντα και συνολικά 22 πόντοι), σκόραρε για τρεις (53-57) και ο Μορέιρα διαμόρφωσε το 55-59.

Ο Χάτσερ “έγραψε” το 58-62, οι γηπεδούχοι… φόρτσαραν (64-62) και ο Μορέιρα ισοφάρισε (64-64). Λίγο πριν το 39′ έγινε το 65-64 και στα 23” πριν το τέλος του αγώνα ο Χρυσικόπουλος έκανε το 65-66. Ο Μπεϊράν αστόχησε σε μακρινό τρίποντο και ο ΠΑΟΚ πήρε την νίκη (65-66).

Δεκάλεπτα: 12-19, 33-32, 42-48, 65-66

ΤΕΝΕΡΙΦΗ: Αμπρομάιτις 3 (1), Μπειράν 9 (3), Άιβερσον 5, ΜακΦάντεν 10 (2), Στάιγκερ 6 (2), Μπάσας 3 (1), Μπρουσίνο 10 (2), Ζιλέ 3 (1), Νιανγκ, Σάιθ 15, Σαν Μιγκέλ 1

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 24 (6), Γκάρετ 4, Γκος 5 (1), Τζόουνς, Τέπιτς 2, Αθηναίου 3 (1), Χάτσερ 5 (1), Κόνιαρης 8 (2), Μορέιρα 12, Πόουπ, Σχίζας, Ζάρας 3