Κεντρική Διεθνή Στρασμπούρ – Προμηθέας 83-78

Στρασμπούρ – Προμηθέας 83-78

leonidas kaselakis promitheas aek

Την πρώτη του ήττα στο Basketball Champions League υπέστη ο Προμηθέας. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά έφτασε μία ανάσα από ακόμα ένα σπουδαίο “διπλό”, ωστόσο “λύγισε” (83-78) στο φινάλε από την ισχυρή Στρασμπούρ, η οποία έκανε τρομερή ανατροπή στα τελευταία λεπτά.

Έτσι, οι Πατρινοί υποχώρησαν στο 4-1, ενώ οι Γάλλοι ανέβηκαν στο 4-1. Και οι δύο είναι κάτω από τη Βίρτους Μπολόνια που έχει το απόλυτο στις νίκες, μετά από πέντε αγωνιστικές.

Οι Πατρινοί, οι οποίοι παρατάχθηκαν χωρίς τους Χολ κι Έλις, κοίταξαν στα μάτια τους Γάλλους κι είχαν τεράστια ευκαιρία να φύγουν με το “διπλό” από τη Γαλλία, αλλά έμειναν από δυνάμεις στο φινάλε. Τρομερός ήταν ο Μπράουν με 30 πόντους και 6/10 τρίποντα, ενώ ο Κασελάκης πρόσθεσε 17 πόντους.

Με ένα ξέσπασμα στη δεύτερη περίοδο, η ελληνική ομάδα βρέθηκε να προηγείται με 12 πόντους (29-41) στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ξέφυγε ακόμα και με 14 πόντους (44-58) στο 27′. Οι Γάλλοι, όμως, ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια (75-75), δύο λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα.

Ο Κόλινς έγραψε το 77-75, με τον Γκίκα να απαντά με σπουδαίο τρίποντο για το 77-78. Ο Τραορέ με 2/2 βολές έκανε το 79-78, στη συνέχεια ο Λίποβι δεν μπόρεσε να σκοράρει, με τον Γκριν να γράφει το 81-78 με 2/2 βολές. Ο Κασελάκης αστόχησε από κοντά, ο Μέιερ έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Γκριν και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 29-41, 51-59, 83-78

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Κολέ): Κόλινς 8 , Γκριν 11 (1), Ενζουλί 19 (3/6 τρ’οποντα), Σερόν 8 , Τραορέ 12, Μπέιχαρστ 2. Φολ 4, Γκουλμί, Λανγκ 18 (2), Πιετρούς 1.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Μπράουν 30 (6/10 τρίποντα), Γκίκας 3 (1/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Κασελάκης 17 (3/7 τρίποντα, 6 ριμπαουντ), Λίποβι 7 (1), Μέιερ, Κατσίβελης 3, Παρκς 8 (6 ριμπάουντ), Σαλούστρος 10.

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…