Κεντρική Basket League Αγώνες Προμηθέας – Κύμη 94-61

Προμηθέας – Κύμη 94-61

promitheas kimi

Παίζοντας τρομερό μπάσκετ ο Προμηθέας “τελείωσε” την υπόθεση νίκη απέναντι στην Κύμη από το… πρώτο δεκάλεπτο! Στο 10′ το σκορ ήταν 33-7 (εξαιρετικός ο Παρκς που είχε 15 πόντους) υπέρ των Πατρινών οι οποίοι τελικά κέρδισαν την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη με σκορ 94-61 (ο Οντουμ “μοίρασε” 14 ασίστ).

Το σύνολο του Μάκη Γιατρά, που δεν επηρεάστηκε από τις απουσίες των Χολ, Κασελάκη και Κατσίβελη, έφτασε στην τέταρτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα ενώ όσον αφορά την Κύμη (από το ξεκίνημα του αγώνα “παραδόθηκε” στις ορέξεις των γηπεδούχων), έκανε το ντεμπούτο του ο Ρέτζιναλντ Χολμς. Στο παιχνίδι για τους γηπεδούχους έπαιξε ο 18χρονος, Χρυσόστομος Σανδραμάνης (9 πόντοι) και ο 17χρονος, Ραφαήλ Λαναράς (2 πόντοι). Πρώτος σκόρερ για τους Πατρινούς ήταν ο Παρκς με 22 πόντους ενώ 21 πόντους είχε ο Γερομιχαλός (9/9 δίποντα και 1/1 τρίποντα).

Ο Προμηθέας προηγήθηκε με 6-2 (όμορφο κάρφωμα από τον Λίποβι), ο Γκίκας διαμόρφωσε το 8-2 ενώ ο Χόρτον μείωσε σε 11-7. Στο 13-7 υπήρχε παράβαση 8 δευτερολέπτων για την Κύμη μετά την εξαιρετική άμυνα των παικτών του Προμηθέα που έφτασε στο +12 (19-7 με καλάθι του Παρκς ο οποίος είχε 12 πόντους). Η διαφορά “ανέβηκε” κι άλλο με καλάθι του Οντουμ (21-7) ενώ μετά από μια πανέμορφη συνεργασία των γηπεδούχων ο Παρκς πέτυχε καλάθι και φάουλ (24-7). Ο τελευταίος έκανε τα… πάντα στο γήπεδο (15 πόντους με 6/6 δίποντα, 3/3 βολές, πέντε ριμπάουντ και ένα κλέψιμο), ο Λίποβι πέτυχε τρίποντο (29-7) και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 33-7, με τον Προμηθέα να “πιάνει” φοβερή απόδοση στο πρώτο δεκάλεπτο!

Ο Χολμς “ξεκόλλησε” την Κύμη (33-10), ο Παρκς ήταν ασταμάτητος (41-11, με 19 πόντους του) και το 45-11 έγινε από τον Γερομιχαλό. Η Κύμη (1/10 τρίποντα και 14 λάθη) έδειχνε να μην μπορεί να “αντιδράσει” στον τρελό ρυθμό που είχε “πιάσει” η ομάδα του Γιατρά (46-11 και 48-13) και ο Γερομιχαλός (11 πόντοι, με 4/4 δίποντα και 1/1 τρίποντο) διαμόρφωσε το 51-15. Στο ημίχρονο ο -εξαιρετικός- Προμηθέας (16 ασίστ) ήταν μπροστά με 54-25 (στους 19 πόντους ο Παρκς με 8/8 δίποντα, 3/5 βολές, δύο ασίστ, ένα κλέψιμο και οχτώ ριμπάουντ).

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα… Η Κύμη μείωσε σε 54-30 ενώ ο Ελις έκανε πολύ ωραίο κάρφωμα (60-32) μετά από ασίστ του Γκίκα. Στο 30′ οι Πατρινοί ήταν +24 (70-46). Ο Χολμς “έγραψε” το 75-49 ενώ ο 18χρονος Σανδραμάνης (3/3 τρίποντα) διαμόρφωσε το 81-51 παίρνοντας το “ζεστό” χειροκρότημα του κόσμου. Στο παιχνίδι είχε περάσει και ο 17χρονος Λαναράς. Στο 86-57 ο Τσιάρας αποβλήθηκε μετά από αντιαθλητικό φάουλ ενώ ο αγώνας ολοκληρώθηκε με 94-61.

Δεκάλεπτο: 33-7, 54-25, 70-46, 94-61

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Γκίκας 2, Μέιερ 3 (1), Λίποβι 9 (1), Παρκς 22, Μπράουν 4, Σαλούστρος 4, Οντουμ 4, Τσαιρέλης, Γερομιχαλός 21 (1), Ελις 14, Λαναράς 2, Σανδραμάνης 9 (3)

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Πουλιανίτης 2, Χόρτον 13, Σαγκς 9, Κάμφορ 12 (2), Ουάσινγκτον 1, Τσιάρας 2, Στυλιανού 5 (1), Μαραγκός 5 (1), Τουντζιαράκης 6, Γερομιχαλός, Μητσιμπόνας, Χολμς 6 (1)

Περισσότερα από Νίκος Δραγόλιας

Μονακό – Φενέρμπαχτσε 93-88 (vid)

Το γύρισε και ισοφάρισε η Μονακό Η Μονακό επικράτησε της Φενέρ με σκορ 93-88 και ισοφάρισε…