Κεντρική Basket League Ολυμπιακός Μπάγερν Μονάχου – Ολυμπιακός 62-72

Μπάγερν Μονάχου – Ολυμπιακός 62-72

georgios printezis olympiacos bayern munich

Ύστερα από τρεις συνεχόμενες ήττες στην Ευρωλίγκα, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες, καθώς κέρδισε εκτός έδρας την Μπάγερν Μονάχου με 72-62 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της διοργάνωσης. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του, αλλά οι “ερυθρόλευκοι” στο φινάλε κατάφεραν να πάρουν μία σημαντική νίκη και έφυγαν με το διπλό από τη Γερμανία.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι και με καλάθι του Γιώργου Πρίντεζη προηγήθηκε με 10-4. Οι “ερυθρόλευκοι”, όμως, “κόλλησαν” στη συνέχεια επιθετικά, κάτι που το εκμεταλλεύτηκε η Μπάγερν Μονάχου. Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο ματς και κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 15-12. Η ομάδα του Πειραιά πριν ολοκληρωθεί στο πρώτο δεκάλεπτο κατάφερε να ισοφαρίσει με τρίποντο του Σπανούλη (15-15).

Ο Ζακ Λεντέι, ο οποίος και στο ματς έδειξε τις ικανότητες του από το τρίποντο, πέτυχε ακόμη ένα κόντρα στην Μπάγερν και έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (15-18). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι και το φινάλε του ημιχρόνου (27-26). Οι “ερυθρόλευκοι” στο φινάλε έτρεξαν ένα μίνι 5-0 και πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 31-27 υπέρ τους.

Η Μπάγερν δεν παράτησε το ματς και κατάφερε στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου να περάσει ξανά μπροστά με καλάθι του Μπούκερ (39-38). Το ίδιο σκηνικό παρέμεινε μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου, με τον Ολυμπιακό να έχει ένα μικρό προβάδισμα δύο πόντων (43-45).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Γιάνις Στρέλνιεκς πήρε το “όπλο” του. Ο Λετονός γκαρντ πέτυχε 7 πόντους και κράτησε σταθερά τα ηνία του σκορ για τον Ολυμπιακό (53-59). Τη σκυτάλη στη συνέχεια πήρε ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος σημείωσε έξι συνεχόμενους πόντους και έστειλε τη διαφορά πάνω από τους 10 (53-65).

Ολυμπιακός κράτησε τα ηνία μέχρι και το τέλος του αγώνα και πήρε τη νίκη με 72-62.

Τα δεκάλεπτα:  15-15, 27-31, 43-45, 62-72
Μπάγερν Μονάχου (Ράντοντσιτς): Ντάνγκουμπιτς 2, Χομπς 3 (1), Κινγκ, Κόπονεν 9 (1), Ραντόσεβιτς, Λούτσιτς 15, Λο 6, Ντέντοβιτς 2, Αμάιζε, Μπαρτέλ 4, Ουίλιαμς 15 (1), Μπούκερ 6
Ολυμπιακός (Μπλατ): Ούλιαμς Γκος 4, Τολιόπουλος, Σπανούλης 9 (2), Τίμα 10 (2), Μιλουτίνοφ 11 (1), Στρέλνιεκς 10 (1), Βεζένκοφ 2, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 4, Μάντζαρης, Μπόγρης, Λεντέι 12 (1)