Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Γκραν Κανάρια – Μπάγερν Μονάχου 74-89

Γκραν Κανάρια – Μπάγερν Μονάχου 74-89

bayern 1

Η Μπάγερν Μονάχου ξεπέρασε την ήττα από τον Ολυμπιακό στο Μόναχο και πανηγύρισε την πρώτη νίκη της μακριά από τη Γερμανία. Η ομάδα του Ράντονιτς, πραγματοποιώντας ένα τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο, επικράτησε εκτός έδρας της Γκραν Κανάρια με 89-74, στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της πρώτης μέρας της ένατης αγωνιστικής της Euroleague. Οι Γερμανοί ανέβηκαν έτσι στο 4-5, ενώ οι Ισπανοί υποχώρησαν στο 2-7.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι και το τρίτο δεκάλεπτο (62-61) κι όλα έδειχναν ότι θα κρινόταν στο φινάλε, ωστόσο η Μπάγερν Μονάχου είχε διαφορετική άποψη. Πάτησε τέρμα το γκάζι και με το σκορ στο 70-71, έτρεξε σερί 16-0 και ξέφυγε με 70-87, “καθαρίζοντας” την υπόθεση νίκη.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Λο με 22 πόντους και 5 ασίστ, 20 πόντους πρόσθεσε ο Ντέρικ Ουίλιαμς, ενώ ο Μπούκερ είχε 10 πόντους κι 11 ριμπάουντ. Μπάεζ (15π.) κι Έρικσον (15π.) ξεχώρισαν από τους ηττημένους.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 42-46, 62-61, 74-89.

Euroleague: Μοιράστηκε το MVP της 34ης αγωνιστικής ο Σλούκας

Μοιράστηκε το βραβείο του MVP, ο Κώστας Σλούκας. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού, Κώστας Σλούκα…