Κεντρική Basket League Αγώνες Χολαργός – Προμηθέας 57-69

Χολαργός – Προμηθέας 57-69

kaselakis promitheas

Την τέταρτη νίκη του στη Basket League πανηγύρισε ο Προμηθέας. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά έδωσε συνέχεια στη ξέφρενη πορεία της σε Ελλάδα κι Ευρώπη, επικρατώντας εκτός έδρας του Χολαργού με 69-57, για την έκτη αγωνιστική της Basket League. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την έδρα της για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα κι υποχώρησε στο 2-4.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Μπράουν με 19 πόντους. Πρώτος σκόρερ από τους ηττημένους ήταν ο Γιάνκοβιτς με 12 πόντους, ενώ ο Αγκμπελέζε πρόσθεσε 8 πόντους κι 9 ριμπάουντ.

Οι Πατρινοί είχαν τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά. Προηγήθηκαν με 15-19 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ενώ ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (17-27) στο 13′. Ο Χολαργός προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε σε 32-36, αλλά ο Ρίον Μπράουν πήρε το όπλο του και με πέντε σερί πόντους έβαλε τον Προμηθέα μπροστά με 9 πόντους (32-41) στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Χολαργός προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του αγώνα, αλλά δεν μπόρεσε, καθώς οι Πατρινοί, παίρνοντας λύσεις από αρκετούς παίκτες, έβρισκαν πάντα τον τρόπο να κρατούν τη διαφορά κοντά στους 10 πόντους.

Ο Μπράουν πήρε το όπλο του και στην τέταρτη περίοδο. Με δύο σερί τρίποντα, ο Αμερικανός έστειλε τη διαφορά στο +14 (46-60) στο 32′, “καθαρίζοντας” την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 32-41, 46-54, 57-69.
ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Καμπερίδης, Γιάνκοβιτς 12 (2/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Οκερεαφόρ 6, Αγκμπελέζε 8 (9 ριμπάουντ), Λοβ 8, Κώττας 5, Σπυριδωνίδης 1, Φιτζπάτρικ 11 (4/4 δίποντα, 1/7 τρίποντα), Χόκινς 4 (2/8 σουτ), Ντόρσεϊ 2 (1/6 σουτ).
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κατσίβελης 2, Τσαϊρέλης 10 (1), Μέγιερ 6, Λίποβι 15 (1/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπράουν 19 (5/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Σαλούστρος 2, Κασελάκης 4 (2/10 σουτ), Γκίκας 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Όντουμ, Παρκς 4.

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπασκόνια 90-74 (vid)

Η Ρεάλ έκανε εύκολα το 1-0 Η Ρεάλ Μαδρίτης χωρίς να δυσκολευτεί διατήρησε το πλεονέκτημα έ…