Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αναντολού Εφές – Μακάμπι Τελ Αβίβ 90-77

Αναντολού Εφές – Μακάμπι Τελ Αβίβ 90-77

shane larkin anadolu efes maccabi tel aviv

Με το αριστερό ξεκίνησε τη θητεία του στον πάγκο της Μακάμπι Τελ Αβίβ ο Γιάννης Σφαιρόπουλος, καθώς οι Ισραηλινοί ηττήθηκαν από την Αναντολού Εφές με 90-77. Η ομάδα του Έλληνα τεχνικούς, πριν καλά καλά γνωρίσει τους νέους του παίκτες, τους καθοδήγησε κόντρα στην τουρκική ομάδα, αλλά δεν κατάφερε να γευτεί τη χαρά της νίκης.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ (16-14). Στο δεύτερο, όμως, η εικόνα άλλαξε. Η τουρκική ομάδα ανέβασε την απόδοση της, πήρε διψήφιο προβάδισμα (30-20) και κράτησε μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου τα ηνία στο σκορ (38-31).

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε στους 6, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τις λύσεις και κράτησαν σταθερά το προβάδισμα στις παρυφές των 10 πόντων (62-53). Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι. Η Εφές είχε τον έλεγχο του ματς και πήρε την έκτη της νίκη με 90-77.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 38-31, 62-53, 90-77
Αναντολού Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 12 (2), Μπομπουά 10 (2), Μπαλμπάι, Μπιρσέιν, Μότουμ 9 (2), Τάνκερ, Πλάις 14, Μίσιτς 12 (2), Άντερσον 2, Ντάνστον 14, Σίμον 11 (2).
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σφαιρόπουλος): Ρέι 8, Ουιλμπέκιν 10 (2), Ο’Μπράιαντ 19 (2), Κολοϊάρο 2, Ρολ, Κέιν 10 (2), Τάιους 12, Λεβί, Ντιμπαρτολομέο, Κοέν 2, Μπλακ 5, Ζούσμαν 6 (2)

Φασούλας: «Κύριε Βρούτση πάρτε θέση»

Ο Παναγιώτης Φασούλας καλεί τον υπουργό να φέρει ισονομία στο μπάσκετ. Ο συνδυασμός «Πρώτα…