Κεντρική Basket League ΑΕΚ ΑΕΚ – Λιετκαμπέλις 65-59

ΑΕΚ – Λιετκαμπέλις 65-59

howard sant ross aek lietkabelis

Σ΄ένα πραγματικό ντέρμπι, η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει την πέμπτη της νίκη στο Basketball Champions League, καθώς κέρδισε εντός έδρας τη Λιετκαμπέλις με 65-59. Οι δύο ομάδες σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης ήταν κοντά στο σκορ, αλλά στην τελευταία περίοδο η Ένωση με εκπληκτική άμυνα κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με την ΑΕΚ να έχει ένα μικρό προβάδισμα με καλάθι του Χαντερ (6-5). Η Ένωση σταδιακά ανέβαζε την απόδοση της και με σερί 6-0 προηγήθηκε με double score (14-7). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και στο τέλος της πρώτης περιόδου ήταν μπροστά με 17-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα άλλαξε εντελώς. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και με ένα εκπληκτικό σερί 11-0 πήραν τα ηνία του σκορ (19-24). Η ΑΕΚ μετά το κακό της ξεκίνημα στη δεύτερη περίοδο “ξύπνησε” και κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι (25-26) και με τρίποντο του Δημήτρη Μωραΐτη πέρασε μπροστά με 28-26. Το ημίχρονο τελικά ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες 31-31.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο. Η ΑΕΚ προσπαθούσε να πάρει τον έλεγχο του ματς, αλλά η Λιετκαμπέλις είχε τις λύσεις και κράταγε σταθερά το προβάδισμα της (47-51). Οι Λιθουανοί κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά στους έξι (48-54), αλλά η Ένωση με ένα μικρό σερί 4-0 μείωσε σε 54-52.

To σερί της ΑΕΚ συνεχίστηκε και κατάφερε να πάρει και τα ηνία του σκορ με καλάθι του Χάντερ (56-54). Η Ένωση συνέχισε να έχει το προβάδισμα. Οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι ήταν ψύχραιμοι και από την γραμμή των ελευθέρων βολών και κράτησαν τα ηνία του σκορ και πήραν εν τέλει τη νίκη με

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 31-31, 47-51, 65-59
ΑΕΚ (Μπάνκι): Χάντερ 28, Λαρεντζάκης 12 (1), Ματσιούλις, Μωραΐτης 7 (1), Σαντ – Ρος 5, Γιαννόπουλος 5 (1), Γκρίφιν 4, Ρόμπερσον 4, Τσαλμπούρης
Λιετκαμπέλις (Κανάκ): Γιασάιτις 8 (2), Κουλβιέτις 8 (2), Μάβρα 10 (1), Βαλίνσκας 4, Ουίλσον 6, Κούπσας 7, Μόρισον 9, Πίλεπιτς, Σίνοβεκ 2, Ταρόλις 5