Κεντρική Β' Εθνική Β΄Εθνική: Τα αποτελέσματα του Νότιου Ομίλου

Β΄Εθνική: Τα αποτελέσματα του Νότιου Ομίλου

oiax naupliou paneleusiniakos

Ο Τρίτωνας ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της αγωνιστικής με το Παγκράτι, καθώς επικράτησε δύσκολα εντός έδρας με 88-83. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ τους με 48-40. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν πλησίασαν στο δεύτερο μέρος, αλλά δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή.

Τη δεύτερη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στον Νότιο Όμιλο της Β΄Εθνικής Κατηγορίας πανηγύρισε η Πεντέλη, καθώς επικράτησε εύκολα του Κρόνου Αγίου Δημητρίου με 93-72. Οι δύο ομάδες για τρία δεκάλεπτα ήταν κοντά στο σκορ (65-71), αλλά στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι ήταν εξαιρετικοί, άνοιξαν τη διαφορά και πήραν τη νίκη.

Μεγάλη νίκη πήρε ο Οίακας Ναυπλίου στην έδρα του. Οι γηπεδούχοι νίκησαν τον Πανελευσινιακό με 91-78 και πήραν το πρώτο τους ροζ φύλλο αγώνα στο πρωτάθλημα. Σπουδαίο “διπλό” στην έδρα του Πανερυθραϊκού πανηγύρισε ο Πρωτέας Βούλας, καθώς κέρδισε με 75-68. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τα ηνία του σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και υποχρέωσαν την ομάδα της Νέας Ερυθραίας στη δεύτερη της ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια.

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πήρε ο Έσπερος Καλλιθέας, ο οποίος επικράτησε εντός έδρας του Γλαύκου με 81-67. Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν ντέρμπι (34-32), αλλά στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και πήραν τη νίκη και άφησαν την ομάδα του Χρήστου Μυριούνη χωρίς νίκη ακόμα.

Το πρώτο του ροζ φύλλο αγώνα πήρε και ο Μανδραϊκός, που νίκησε εντός έδρας την Ένωση Ιλίου με 94-87. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και πήραν από το πρώτο δεκάλεπτο διψήφιο προβάδισμα (34-12). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πλησιάσουν στο δεύτερο μέρος, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο τελικό 94-87.

Το 2/2 στο πρωτάθλημα έκανε η Δάφνη Δαφνίου. Μετά την εκτός έδρας νίκη της κόντρα στον Πρωτέα Βούλας κέρδισε εντός και τον Παπάγου με 85-66 και φιγουράρει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με το απόλυτο. Σ΄ένα συναρπαστικό παιχνίδι, που κρίθηκε στην παράταση, ο Δούκας κέρδισε με 77-73 και πήρε τη δεύτερη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια.

Δεκάλεπτα: 15-19, 32-39, 48-58, 68-75
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 6, Στογιάνοβιτς 13 (3), Καλλιανιώτης 11 (3 τρίπ., 9 ριμπ., 4 κλεψ.), Ντουζίδης 11 (2), Κουντούρης, Σκάνδαλος 9, Γιαουρτόγλου 11, Σούμαν, Στάθης 2, Αντωνίου 3 (1), Ματζιώρης 2, Σπάχια.
Πρωτέας Βούλας (Βλάχος): Κυριλής 4 (1), Αγγελόπουλος 25 (3), Ματσάγγος, Αυγενικός 10 (1), Παπαρέγκας 11, Φιλίππου, Γάργαλης 6, Παπαδάκης, Καματερός 13, Γεωργιάδης, Μόρφης, Ματαλιωτάκης 6.

ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ – ΠΕΝΤΕΛΗ 72-93
Δεκάλεπτα: 23-24, 48-51, 65-71, 72-93
Κρόνος Αγ.Δημητρίου (Καρακώστας): Κακαργιάς 3(1), Στραγανιώτης 2, Κεφαλάς, Ξιούρας 9(3), Βούζας 8(2), Κόης, Καρακεχαγιάς 2, Στέφος 15, Τσάβος 2, Ανδρεάτος 3(1)
Πεντέλη (Χαρτοματσίδης): Μπούτρης, Γεωργακόπουλου 6(2), Λίτσος 12(4), Αποστολόπουλος 15(3), Κούσουλας 12(2), Καρούζος 8(2), Μπέλη 17, Κουκάκης 9(1), Μπίγγος 4, Σαλτουρίδης 7, Νάσης 3

ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ – ΓΛΑΥΚΟΣ 81-67
Δεκάλεπτα: 20-15, 34-32, 58-48, 81-67
Έσπερος Καλλιθέας (Μάντζαρης): Αγγελόπουλος 15 (1), Βάρσος 2, Χατζηκίδης 12 (2), Γραμματικός 18 (2), Θεοδοσίου 2, Σκουλούδης 20, Παπαφλωράτος 4, Κ.Χαρούνι 4, Ν.Χαρούνι 1, Βλασσόπουλος 3
Γλαύκος (Μυριούνης): Μοσχοβάκης 6, Εφέπουλος 3, Καρακωνσταντάκης 16, Σερέτης 10, Αγγελόπουλος 12, Δαβάνης 10, Μοίραλης, Κούτρας, Βανδώρος, Μαναβόπουλος 10

ΤΡΙΤΩΝΑΣ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 88-83
Δεκάλεπτα: 27-26, 48-40, 65-66, 88-83
Τρίτωνας (Μιχελάκος): Τσούτσος 6 (2), Χανιώτης, Ψαρόπουλος 23 (2), Καλατζής 6 (2), Σπυριδάκης, Ντιμπ 23 (3), Νικολακόπουλος, Δαμιανάκος, Μαλτέσιος 9, Ζησόπουλος, Κουκουνιάς 14, Βερτούδος 5 (1).
Παγκράτι (Λιόγας): Τζιβελέκας 17 (2), Μαγιντόμπε 7 (1), Κούτρας 2, Κατωπόδης, Λυτόπουλος 4, Φωτίου 20 (3), Τζατζάς 6, Δερμιτζάκης 10 (2), Δόξας 2, Ροδοστόγλου 2, Μπένος 13, Αρμάος.

ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ – ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ 94-87
Δεκάλεπτα: 34-12, 52-30, 73-64, 94-87
Μανδραϊκός (Κουστένης): Σιμιτζής 12 (1), Σεργιένκο 3 Γεωργοπαπαδάκος Σ. 3, Δέδες 11 (3), Γκαϊτάσοφ 19 (2), Φωτόπουλος 11 (1), Χάλαρης 13 (1), Γεωργοπαπαδάκος Ν. 8 (1), Βασιλόπουλος 18 (2), Κοπακάκης 2.
Ένωση Ιλίου (Κτιστάκης): Παπαγεωργίου, Μπέλλας Γ. 13 (1), Τσακίρης 18 (2), Φουντάς 13 (3), Μπολάτογλου 1, Χαϊκάλης 6 (1), Μπέλλας Οδ. 2, Μανταλβάνος 19, Βαρσαμούλης 16.

ΟΙΑΞ ΝΑΥΠΛΙΟΥ – ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 91-78
Δεκάλεπτα : 21-25, 38-39, 62-50, 91-78
Οίαξ Ναυπλίου (Κουλουριώτης) : Ραζής, Κουμπούρας, 27(1), Πασολαρι, Μανάκας 7, Παπαντωνίου 20 (5), Χασα 4 , Γεωργιάδης 3(1), Τσουχλης, Πελεκάνος 14 (2) , Μπουρτσουκλής 3(1), Σκορδάς 2 , Αναγνωστόπουλος 11.
Πανελευσινιακός (Καλογήρου) : Κυριακόπουλος 14 (4), Ηλιάδης, Καράμπελας 6, Μουρατίδης 7 (1), Βούλγαρης 15 (4), Σταθόπουλος 1, Ιωάννου, Ψαρόπουλος 13, Πικέας, Δούκας 2, Μαύρος,, Αναγνωστάκης 20 (2).

ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ – ΠΑΠΑΓΟΥ 85-66
Δεκάλεπτα: 23-16, 42-30, 65-54, 85-66
Δάφνη Δαφνίου (Κωνσταντινίδης): Καννάς 3, Γκάτζο 4, Κουφόπουλος 4, Γοργόνης 4, Αχείμαστος, Ψημίτης 10, Σαλέχ 19(1), Δομπρογιάννης 4, Μουστόπουλος 11, Παπαδιονυσίου 10(2), Τάταρης 12(2), Αρνόκουρος 4
Παπάγου (Κατσούνης): Παπαζήσης, Πίνης 4, Πρισκομάτης 2, Λεκάκης 2, Χρυσός 9(1), Ζώρζος 8, Παπαπέτρου 11, Κουτρούλιας 17, Μπάλος 7, Γιαννίκος 6, Μάνδαλος, Μακρίδης