Κεντρική Basket League Κύμη Ρέθυμνο – Κύμη 61-69

Ρέθυμνο – Κύμη 61-69

kymi rethymno

Στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε η Κύμη. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη πέρασε από την Κρήτη, επικρατώντας του Ρεθύμνου με 69-61 και πήρε το εισιτήριο για τους “8” της διοργάνωσης, όπου θα συναντήσει το Περιστέρι.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο νεοφερμένος Σαγκς, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους, με τους Χόρτον (11π.) και Ουάσινγκτον (10π.) να είναι οι άλλοι δύο διψήφιοι. Από πλευράς Κρητικών, ξεχώρισαν οι Γκάιτον (15π.), Ντάνιελς (14π.) και Μπαρτ (13π.)

Το Ρέθυμνο είχε τον πρώτο λόγο στο ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκε με 16-6 στο 6′, ωστόσο σταδιακά η Κύμη ανέβασε στροφές κι άρχισε να επιβάλει τον ρυθμό τους.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη μείωσε γρήγορα (19-17), ενώ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο +4 (27-31).

Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο παρκέ στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας με σχετική άνεση στη νίκη. Οι Αμερικανοί του Ρεθύμνου προσπαθούσαν να κρατήσουν την ομάδα τους στο παιχνίδι (44-49 στο 30′), ωστόσο η Κύμη δεν έχασε ποτέ τον έλεγχο του αγώνα, με τον Σαγκς να βγαίνει μπροστά και να χαρίσει την πρόκριση στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 27-31, 44-49, 61-69.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Μυκονιάτης): Ντάνιελς 14 (1), Μπρέισι-Ντέιβις 6 (1), Γκάιτον 15 (6/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Ντουράμ 4 (1/8 σουτ), Οικονομόπουλος, Ραζής 2, Χριστοδούλου 4, Κουρέπης, Γλυνιαδάκης 2, Σιγκούνας 1, Μπαρτ 13 (2/7 σουτ, 9/9 βολές), Κλάντον.
ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Χόρτον 11 (4/11 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Σαγκς 18 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Μπολντς 2 (1/7 σουτ), Τουτζιαράκης 3, Κάμφορ 7 (1), Γουάσινγκτον 10, Τσιάρας, Πουλιανίτης 5 (1), Ουμπίλα 4, Μαραγκός, Στυλιανού 7 (1).