Κεντρική Διεθνή ΠΑΟΚ – Ναντέρ 83-82

ΠΑΟΚ – Ναντέρ 83-82

paok nanter

Την πρώτη του νίκη στο Basketball Champions League κατάφερε να πάρει ο ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε εντός έδρας της Ναντέρ με 83-82. Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη, με τον “Δικέφαλο του Βορρά” τελικά να πανηγυρίζει τη νίκη. “Ήρωας” για την ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν ο Βαγγέλης Μαργαρίτης, ο οποίος με 1 εύστοχη βολή 4” πριν το φινάλε χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι εξαρχής, με τον ΠΑΟΚ να έχει τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο μέρος και να προηγείται με 20-18 στην πρώτη περίοδο και με 41-35 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τον Δικέφαλο του Βορρά, με τη Ναντέρ να κυριαρχεί στην τρίτη περίοδο και να παίρνει το προβάδισμα (53-54).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν συγκλονιστικό, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν με άνεση τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι (σ.σ. εξαφανίστηκαν οι άμυνες) και να πηγαίνουν κοντά στο σκορ μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα. Η Ναντέρ προηγήθηκε με 79-82 λίγο πριν το φινάλε του αγώνα, αλλά ο Ζάρας με 3/3 βολές έφερε το παιχνίδι στα ίσια (82-82) με 18 δευτερόλεπτα να απομένουν. Στην επόμενη επίθεση, ο Ουότερς αστόχησε σε δίποντο, με τον Μαργαρίτη να παίρνει το φάουλ στη διεκδίκηση του ριμπάουντ και να ευστοχεί στις 1/2 βολές, γράφοντα το τελικό 83-82.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 41-35, 53-54, 83-82.
ΠΑΟΚ: Τζόουνς 7 (1) Κόνιαρης, Μαργαρίτης 5, Τέπιτς, Ζάρας 18 (4), Αθηναίου 3 (1), Χρυσικόπουλος 15 (1), Γκάρετ 2, Γκος 11 (3), Χάτσερ 10, Μορέιρα 12, Σχίζας
ΝΑΝΤΕΡ: Γιουσκεβίτσιους 19 (5), Πάλσον 16 (3), Σενγκλίν 10 (1), Τριντγουελ 4, Ουότερς 14 (1), Κερν, Γκαμπλ 4, Ινβερνίζι, Κονατέ 15 (3), Πάνσα

Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 89-77

Ο Χάουαρντ έδωσε το εισιτήριο στη Μπασκόνια για την πρόκριση. Η Μάρκους Χάουανρτ έκανε ότι…